John Gribbin „Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata” - zapowiedź

Autor: Prószyński i Spółka Redaktor: Raven

Dodane: 27-09-2016 08:19 ()


Pod koniec października, nakładem wydawnictwa Prószyński i spółka, ukaże się „Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata” Johna Gribbina. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej publikacji.

  • Tytuł: Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata
  • Autor: John Gribbin
  • Kategoria: Popularnonaukowe
  • Oprawa: miękka
  • Tłumaczenie: Tomasz Krzysztoń
  • Data wydania: 27.10.2016
  • Format: 140mm x 210mm
  • Liczba stron: 240
  • Cena: 38 zł

Najważniejszą rzeczą w nauce jest to, że teoria kwantów zgadza się dokładnie z kosmologią opartą na ogólnej teorii względności. Dzieje się tak, pomimo że obie teorie powstawały całkowicie niezależnie i nikomu dotąd nie udało się ich zunifikować w grawitację kwantową. Jednak fakt, że oddzielnie dają poprawne rozwiązania tego samego zagadnienia, mówi nam, iż całość fizyki jest z gruntu poprawna, a wraz z nią cała nauka. To wszystko działa.

Jak możemy się przekonać, że obie teorie są zgodne? Dzięki temu, że wiek Wszechświata obliczony przez kosmologów na 13,8 miliarda lat jest odrobinę większy niż wiek istniejących w nim gwiazd, obliczony przez astrofizyków. To tak ważne spostrzeżenie, że powinno się je obwieszczać całemu światu. Jak czuliby się uczeni, gdyby było odwrotnie – gdyby gwiazdy okazały się starsze niż sam Wszechświat? Wskazywałoby to, że jedna z ich umiłowanych teorii, fizyka kwantowa albo ogólna teoria względności, musi być błędna.

„Prawda ostateczna” Johna Gribbina to fascynująca opowieść o tym, jak badania kosmologiczne splatają się z poszukiwaniem teorii wszystkiego. Fascynująca tym bardziej, że autor należał do jednego z zespołów badających wiek Wszechświata.


John Gribbin
to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy popularnonaukowych, autor bestsellerów, m.in. „W poszukiwaniu Multiświata”, „Podróż do granic Wszechświata”, „Dlaczego jesteśmy”, „Skąd się wziął kot Schrödingera” czy „Kubity i kot Schrödingera”. Słynie ze zdolności prostego wyjaśniania złożonych zagadnień. Twierdzi, że w twórczości pisarskiej stawia sobie za cel dzielenie się z czytelnikami swoim zachwytem nad osobliwościami Wszechświata. John Gribbin studiował astrofizykę w Cambridge.


comments powered by Disqus