"Niezgodna" - recenzja wydania DVD

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Edgar Allan

Dodane: 11-11-2015 14:48 ()


Po dwóch częściach serii Igrzyska śmierci, a przed nadchodzącymi kolejnymi dwiema, pomiędzy nimi ulokował się film innej wytwórni. Widać, że produkcje o buntowniczych nastolatkach płci pięknej sprzedają się wśród publiki, w związku z tym w tym roku na ekranach kin zagościła Niezgodna, obraz opowiadający o młodej dziewczynie, żyjącej w społeczności podzielonej na Dystrykt... yyy, frakcje. Skojarzenia z przygodami Katniss Everdeen wydają się nieuniknione, ale mimo wszystko Niezgodna to film gwarantujący widzowi dwie godziny solidnej rozrywki.

Po sukcesie adaptacji bestsellerów Suzanne Collins o dzielnej Katniss, na wielki ekran postanowiono przenieść także książki – również bestsellerowe – napisane przez Veronicę Roth. Widzowie poznają zatem przygody innej niepokornej. Wśród spokojnej muzyki na początku filmu słyszymy głos z offu – to główna bohaterka, Beatrice, wprowadzająca nas w realia produkcji. Dowiadujemy się, że społeczność podzielona została na pięć frakcji: Erudycję (inteligencja narodu), Serdeczność (pogodni farmerzy), Prawość (uczciwi i szczerzy od sądów), Nieustraszoność (odważni stróże porządku) i Altruizm (bezinteresowność). Każdy pasuje do jednej z frakcji, chociaż zdarza się, że ktoś nie pasuje do żadnej (bezfrakcyjni to tutejszy margines ludności) albo pasuje do kilku (i wtedy – jako tak zwany niezgodny – kwalifikuje się do odstrzału jako zagrożenie dla społeczeństwa). O kwalifikacji do jednej z pięciu frakcji decyduje test (taki typu Incepcja, level 1), jakiemu poddawani są 16-latkowie, ale ostateczny wybór podejmują sami na walnym zgromadzeniu, jeden po drugim (aż dziw, idąc za ekipą CinemaSins wytykającą błędy filmów, że młodzież nie ma tam iPhone'ów dla zabicia czasu. Główna bohaterka, ukrywająca przed otoczeniem swoją „niezgodność”, wybiera frakcję Nieustraszonych i rozpoczyna ciężki trening, który przejść muszą wszyscy młodzi adepci.

Film potrafi wciągnąć widza nieobeznanego z książkowym oryginałem, zapewniając ponad dwie godziny całkiem fajnego kina. Ciekawie wyglądają testy, które przechodzi młodzież, aby potwierdzić wybór frakcji (coś w stylu wirtualnej rzeczywistości i małej podróży w głąb umysłu – skojarzenie z Incepcją Christophera Nolana może być więc dosyć łatwe. Trochę poszatkowany i streszczony wydaje się wątek miłosny między Tris a jej trenerem o imieniu Cztery (który relatywnie szybko z twardziela staje się romantykiem) – podobno w książce relacja jest bardziej rozbudowana, co skłania ku zapoznaniu się po filmie (lub przed nim) z powieścią, aby głębiej wejść w świat bohaterów i poznać wszystkie wątki tej liczącej na papierze kilkaset stron historii.

Bardzo porządnie swoje role odegrała kadra aktorska. Shailene Woodley (niedoszła Mary Jane Watson z serii o Niesamowitym Spider-Manie) wypada bardzo przekonująco, łącząc w sobie cechy wrażliwej córki, przyjaciółki oraz zdeterminowanej wojowniczki i buntowniczki. Poza tym jest po prostu urocza. Theo James jako Cztery pasuje do roli twardego/wrażliwego, jednak można mieć obawę o jego „wizualną wiarygodność”. 30-letni facet w roli 18-latka zaczyna wyglądać trochę zbyt dojrzale. No ale z pomocą dobrej charakteryzacji, powinno być OK. Znana aktorka Kate Winslet pojawia się w mniejszej roli czarnego charakteru i dobrze odgrywa swoją partię – widz czasami ma wręcz ochotę z nerwów zacisnąć zęby, obserwując niecne zamiary tej osoby.

Kolejnym z pozytywów jest muzyka autorstwa Junkie XL, tworząca oprawę filmu – w tym nastrojowy i klimatyczny motyw otwierający produkcję, pozwalający mieć nadzieję, że świeżo ogłoszony jako współkompozytor ścieżki dźwiękowej do Batman v Superman: Dawn of Justice Junkie XL zaserwuje nam dobry motyw Affleckowego Batmana.

Co do wydania DVD, można mieć zarzut do tego, że – jak w wielu wersjach w naszym kraju – do wyboru przy seansie są tylko: wersja z polskim lektorem lub wersja oryginalna z polskimi napisami. Szkoda, że dystrybutor nie załączył na przykład angielskich napisów, dla osób chcących podszlifować w taki sposób swoją znajomość języka. Pod tym względem minus. Ale za to na bogato, biorąc pod uwagę obecne faworyzowanie formatu Blu-Ray, wypadają dodatki wydania DVD. Jest ich aż sześć: Poza wyborem to 19-minutowy film przedstawiający aktorów opowiadających o swoich postaciach i wątkach z filmu. Usunięte sceny to blisko 4,5 minuty fragmentów, które nie dostały się do wersji kinowej. Szkoda tylko, że całość puszczana jest jako blok scen z przerwami, bez wprowadzenia w scenę lub chociaż ekranu tytułującego fragmenty bez możliwości wyboru pojedynczych scen. Frakcja ponad pokrewieństwo trwa 14 minut i skupia się na systemie wykreowanym w książce i filmie oraz o podziale społeczeństwa na grupy. Stroje to 18 minut o ubiorach noszonych przez poszczególne frakcje i tworzeniu koncepcji kostiumów. Muzyka do filmu to prawie 7 minut o nagrywaniu ścieżki dźwiękowej. Na koniec mamy zwiastun, czyli 1,5-minutowy trailer filmu. W sumie więc jest ponad godzina sensownych i dobrych dodatków do produkcji, bardzo sympatyczne zaskoczenie.

Reasumując, filmowi warto dać szansę. Jest tu wiele składowych, które gdzieś się już pojawiały lub coś zgrzyta (na przykład wspomniany wątek miłosny), jednak obraz ogląda się mimo wszystko z ciekawością i przyjemnością, a bogate dodatki DVD – zachęcają do kupna płyty i seansu w domowym zaciszu.

 

Tytuł: "Niezgodna"

Reżyseria: Neil Burger

Scenariusz: Evan Daugherty, Vanessa Taylor

Na podstawie powieści: Veronici Roth

Obsada:

  • Shailene Woodley
  • Theo James Theo James
  • Ashley Judd
  • Jai Courtney
  • Ray Stevenson
  • Zoë Kravitz
  • Miles Teller
  • Maggie Q
  • Mekhi Phifer
  • Kate Winslet

Muzyka: Junkie XL

Zdjęcia: Alwin H. Kuchler

Montaż: Richard Francis-Bruce, Nancy Richardson

Scenografia: Andy Nicholson

Kostiumy: Carlo Poggioli

Czas trwania: 143 minut


comments powered by Disqus