Dzień świętego Patryka

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 17-03-2007 13:53 ()


Mieszkańcy Irlandii nie idą dziś do pracy - uczestniczą w paradach, noszą się na zielono, uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy a przede wszystkim wypijają litry zielonego piwa.

Jako ozdoba, królować będzie symbol koniczyny. To właśnie św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol - koniczynę. Według legendy za jej pomocą święty tłumaczył istnienie Trójcy Świętej.

Święty Patryk, żył na przełomie IV i V wieku (ok. 389-461), pochodził z Brytanii - ze Szkocji lub Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju. Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Ze św. Patrykiem wiąże się również legendę, że wygnał z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało odniesienie do Biblii, gdyż w ten sposób Patryk miał wygnać zło z Irlandii. Irlandczycy przekonują, że ich patron był też wytrawnym piwoszem, ponieważ pastorał, który nosił, przypomina łopatkę do mieszania słodu.

Dzień patrona Zielonej Wyspy, św. Patryka, obchodzony jest poza Irlandią i Irlandią Północną także w innych krajach, m.in. USA. Dzień św. Patryka obchodzony jest także w Polsce. W wielu klubach można się dzisiaj napić zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki.

 

Źródło: wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...