Fenomen TINTINA na V. Warszawski​ch Targach Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 20-05-2014 09:28 ()


Egmont i Klub Świata Komiksu zapraszają na spotkanie FENOMEN TINTINA, które odbędzie się w sobote 25 maja o godz. 12:30 (Stadion Narodowy, Sala Amsterdam) podczas V. Warszawskich Targów Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa.

 „Przygody Tintina" to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie. O roli jaką dzieło  Hergégo odegrało w historii komiksowego medium, o jego znaczeniu dla kultury belgijskiej, o dawnym i współczesnym odbiorze tej kultowej serii dyskutować będą:

  • Franck Pezza, Delegat Walonii-Brukseli w Polsce 
  • Dr Wojciech Birek, badacz komiksu, tłumacz  
  • Jakub Demiańczuk, szef działu kultury „Dziennika-Gazety Prawnej" 
  • Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu

Słowo wstępne wygłosi Raoul Delcorde, Ambasador Królestwa Belgii w Polsce.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną pierwsze tomy nowej polskiej edycji  serii Tintin.

Autorem serii jest belgijski artysta Hergé. Przygody Tintina to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie. Perypetie Tintina są wznawiane częściej niż kiedykolwiek, inspirują artystów, pisarzy, producentów i reżyserów. Przygody Tintina są bestsellerami na całym świecie. Do tej pory sprzedano ponad 230 mln egzemplarzy! Komiksy zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. We Francji co druga rodzina posiada przynajmniej jeden album Przygód Tintina.

Bohaterem komiksu jest młody reporter Tintin, podróżujący po całym świecie wraz ze swoim psem Milusiem. Tintin jest kimś więcej niż nieustraszonym bohaterem o czystym sercu: ucieleśnia wartości uniwersalne, akceptowane na całym świecie. Wiecznie młody i niestrudzony reporter nieustannie podbija świat, zawsze z tą samą powracającą żywotnością. W przygodach towarzyszą mu niezwykle barwne postacie, m.in. fajtłapowaci policjanci Tajniak i Jawniak, furiat i koneser szkockiej whisky kapitan Baryłka, niedosłyszący profesor Lakmus czy operowa śpiewaczka Bianca Castafiore, której piskliwy głos postawiłby na nogi nawet umierającego. Bohaterowie Ci wprowadzają do świata Tintina odpowiednią dozę niepowtarzalnego kolorytu, humoru, głębi i perspektywy, rozbawiając czytelnika do łez i czyniąc serię fenomenem europejskiego rynku komisowego.

Pierwszy album z serii Tintin w krainie Sowietów ukazał się w roku 1930, łącznie Hergé stworzył ich ponad dwadzieścia. Album Tajemnica jednorożca, wydany w 1943 roku, doczekał się w 2011 roku ekranizacji (film pt. Przygody Tintina). Reżyserii podjął się sam Steven Spielberg, tworząc przy pomocy animacji komputerowych pełen zapierających dech w piersiach scen pełnometrażowy film, który naprawdę warto obejrzeć! W tym samym roku pod wpływem filmowego rozgłosu powstała także gra komputerowa Przygody Tintina.

Tintin jest jedyną w swym rodzaju kombinacją łączącą poruszającą opowieść, „czystą linię" i kwestie uniwersalne.

Wielu badaczy pochyla się nad tym wyjątkowym dziełem. Nawet jeśli, jak w przypadku wszystkich prawdziwych dzieł sztuki, fascynacja wywoływana przez Tintina okryta jest tajemnicą, Jean-Marie Apostolidès przynosi nowe wyjaśnienia w eseju zatytułowanym: Tintin i mit superdziecka (Editions Moulinsart, 2003). I to nowe podejście jeszcze bardziej wzmaga przyjemność lektury słynnego komiksu.

W 1999 roku czytelnicy „Le Monde" sklasyfikowali album pt.: Błękitny lotos na 18. pozycji wśród najistotniejszych książek XX wieku. Tintin znalazł się w doborowym towarzystwie, u boku Aldousa Huxleya, Sołżenicyna i Anny Frank.

Wiele słynnych plansz z albumów Tintina zachowuje klasyczne proporcje „złotej liczby", niczym obrazy wielkich mistrzów, takich jak Rubens, Rembrandt czy Veronese. Na międzynarodowych aukcjach dzieł sztuki kolekcjonerzy płacą astronomiczne sumy za oryginalne rysunki Hergé i wszelkie „tintinofilskie" przedmioty. Podczas jednej z licytacji w Paryżu (1998 r.) oryginalne szkice sprzedano za 25 000 dolarów, a najstarsze wydania za 30 000 dolarów!


comments powered by Disqus