Wernisaż wystawy "Derwich À propos" w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Autor: Centrala Redaktor: Motyl

Dodane: 11-10-2013 13:00 ()


Już w poniedziałek, 14 października, o godzinie 12.00 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przy ulicy Ratajczaka 38/40 odbędzie się wernisaż wystawy Derwich À propos.

Dla tych, którzy nie wychowywali się w Poznaniu i Wielkopolsce, Henryk Derwich był jedną z najbardziej rozpoznawalnych medialnych postaci okresu PRL-u. Tak jak wszyscy czytający "Świat Młodych" rozpoczynali jego lekturę od ostatniej strony z komiksami, tak wielu czytających "Express Poznański" najpierw zerkało, co też obśmiał Derwich w swych satyrycznych i uwielbianych przez wszystkich poznaniaków rysunkach.

Warto przypomnieć, iż spuścizna po poznańskim artyście znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

"Henryk Derwich urodził się 23.10.1921 r. w Sulminie koło Kartuz, zmarł 13.10.1983 r. w Poznaniu. Był rysownikiem i karykaturzystą. Debiutował 16 marca 1946 r. w "The Go Devil Weekly Pictorial", ukazującej się w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec. Do Ingolstadt w Bawarii trafił na roboty przymusowe, jako, żołnierz Września 1939 r. W Polsce zadebiutował na początku 1947 r. w "Expresie Wieczornym". Jednak całe swoje życie związany był z Wielkopolską, Poznaniem i poznańską prasą. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954 r., podjął współpracę najpierw z "Głosem Wielkopolskim", a później z "Expresem Poznańskim". Właśnie z "Expresem" związany był najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył tygodnik satyryczny "Kaktus" oraz współpracował od momentu powstania z Telewizją Poznań. Współtworzył m.in. programy: "Niedzielna Biesiada" i "Co to jest?". Rysował także dla wielu czasopism w kraju np. dla "Dziennika Zachodniego" i za granicą np. dla "Brnensky Vecernik". Występował na estradach w Polsce, Niemczech i Związku Radzieckim", a przez wiele lat także podczas rejsów statkiem "Stefan Batory". Okazjonalnie parał się także ilustratorstwem, scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową. Żonaty ze Stefanią Danielą Cholewczyńską-Derwich, artystą-plastykiem, miał jedną córkę Małgorzatę, dziennikarkę."

Wystawa połączona będzie z promocją książki wydanej właśnie przez Media Rodzina - Derwich À propos PRL-u.


comments powered by Disqus