Nowa trasa żeglugowa na Ziemi

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 25-02-2007 09:13 ()


Norwedzy rozpoczynają przygotowania do regularnej żeglugi morskiej przez rejon Bieguna Północnego. Przewidują bowiem, że zmiany klimatyczne spowodują stopniowe zanikanie wiecznych lodów na Morzu Arktycznym, co umożliwi ruch statków w tych rejonach.

Trasy te będą o wiele krótsze od obecnych, prowadzących przez Kanał Sueski lub Kanał Panamski. Obliczenia dokonane przez Stowarzyszenie Norweskich Armatorów (Norges Rederiforbund) pokazują, że pozwoli to na skrócenie czasu podróży o 40 proc., co oczywiście przyniesie znaczne oszczędności.

Rozpoczęcie a następnie rozwój regularnej żeglugi tymi szlakami wymagać będzie rozbudowy i stworzenia nowych portów w rejonie mórz północnych. Rosjanie, przewidując taki rozwój sytuacji, planują rozbudowę portu w Murmańsku, który miałby obsługiwać międzynarodową żeglugę przez Biegun Północny.

Perspektywa uruchomienia żeglugi przez Biegun Północny jest interesująca nie tylko dla państw skandynawskich, ale także dla wszystkich krajów regionu bałtyckiego, w tym i dla Polski. Ponadto, pozostający na razie w sferze projektów most przez bałtycką Zatokę Botnicką może w niedalekiej przyszłości otworzyć drogę lądową przez Finlandię i północną Szwecję wprost do portów północnej Norwegii.

 

 

Źródło: TVP


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...