Harmonogram wystaw na Ligaturze
Dodane: 17-04-2013 11:56 ()
Czwartek, 18 kwietnia 2013
Portret Podwójny. Polski komiks kobiecy
„Polski komiks kobiecy. Portret Podwójny” to pierwsza w Polsce antologia autobiograficznych komiksów napisanych przez kobiety, stanowiąca jednocześnie całkiem dobry przegląd głównych trendów w tym gatunku. W rezultacie wybrane prace stanowią przykłady nieco narcystycznej grafomanii (co jest nieuniknione, gdy artystom pozwala się pisać o nich samych). Do zbioru trafiły także komiksy anarcho-feministyczne, przywodzące na myśl prace z antologii Wimmin's Comix. Znajdują się tam również przerysowane zdjęcia, dokumenty i eksperymenty formalne, które nadają opowieściom wiarygodności.
Tomasz Pstrągowski, Komiksomania.pl
Dość tajemnic! Ta antologia otwiera drzwi do ważnego i barwnego, choć nadal pozostającego w cieniu, świata polskiego komiksu kobiecego. Dwadzieścia młodych artystek komiksowych opowiada pasjonujące historie o swoim dzieciństwie, dorastaniu, a także codziennych zmaganiach i radościach, o lękach, pragnieniach i marzeniach. W trakcie zapoznawania się z tą barwną grupą artystek czytelnik będzie miał również okazję przyjrzeć się, jak wygląda życie w Polsce. Komiksom udaje się uchwycić złożone relacje z przyjaciółmi, mężczyznami, a bardzo często także z ukochanymi babciami, które i teraz są w stanie udzielić bardzo ważnych życiowych lekcji.
David Schilter, Kuś!
Wernisaż wystawy: 18 kwietnia o godz. 17.00, SPOT., ul. Dolna Wilda 87.
Komiksy Badyla: wolność/anarchizm/komiks
Komiks anarchistyczny w Polsce nie istnieje, choć zdarzyło mu się zaistnieć w czasach zamierzchłych, w okresie pre-internetowym, którego podstawowym medium, determinującym warsztat, było ksero. Nawyk szybkiej, często punkowej, formy i kąśliwego przekazu przetrwał. Artyści także. Choć wraz z atakiem komiksu-towaru, zine'owe rysunki zostały zepchnięte do kontrkulturowego lamusa - niszy nisz, powstałej jak czarna dziura po upadku sceny DIY lat 90.
Zassana materia sztuki wypada dziś jednak z czarnej dziury, jak brud rzeczywistości społeczno-politycznej, zamiatany przez lata pod neoliberalny dywan. Kryzys, w którym wegetujemy, domaga się coraz to nowych form na murach, w głośnikach, w słowach, w ruchomych i zatrzymanych obrazach rzeczywistości i nierzeczywistości buntowniczego imaginarium. Anarchiści nigdy nie czekali na to, aż system udławi się sam, zawsze wyciągali ku niemu swoje pomocne pięści. Jednym z czołowych i (o ile można tak powiedzieć) reprezentatywnych twórców nurtu anarchistycznego komiksu w Polsce jest Przemek „Badyl” Badowski, na którego prace w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę dokonując przeglądu kulturowej broni i amunicji. Wystawa w Zemście rozpoczyna proces odzyskiwania przez środowisko anarchistyczne jego własnych dokonań na płaszczyźnie komiksu i wpuszczania do głównego nurtu ówczesnego trzeciego obiegu.
Wernisaż wystawy: 18 kwietnia o godz. 19.30, Zemsta, ul. Fredry 5/3a.
Lamelos
Holenderski kolektyw artystyczny Lamelos słynie z tworzenia ekscentrycznych, zabawnych i trudnych do zaklasyfikowania komiksów, ilustracji oraz zwariowanej sztuki performatywnej. Artyści nie ograniczają się do jednego medium i wykorzystują wszelkie możliwe formy – od sitodruku po pacynki, piaskowe rzeźby czy walki kartonowych robotów na żywo.
Członkami Lameos są Jeroen Funke, Boris Peeters, Aleks Deurloo oraz Sam Peeters, którzy poznali się w akademii sztuk pięknych. Ich prace i występy można było oglądać w wielu krajach, między innymi w Rydze (2009), holenderskim muzeum Singer Laren (2008), na festiwalach komiksu w Barcelonie (2010), Helsinkach (2007) i Haarlem (2006), a także w wielu innych miejscach, gdzie pojawiali jako indywidualni artyści.
Wernisaż wystawy: 18 kwietnia o godz. 20.30, CK „Zamek”, Hall Główny, ul. św. Marcin 80/82.
piątek, 19 kwietnia 2013
Gili Gili prezentuje: K jak Kosmos
A jak astronom / B jak bezmiar / B jak biały karzeł / C jak ciekawość/ C jak czas /C jak czarna dziura/ D jak daleko/ D jak diabelnie daleko / E jak energia / F jak fikuśny / G jak grawitacja / G jak gwiazda/ G jak galaktyka/ H jak halo / I jak irracjonalny /I jak Ijon Tichy / J jak jonowy / J jak Jowisz / K jak kosmos/ L jak lecimy/ Ł jak łobuz/ M jak Mleczna Droga / M jak macki / N jak noc / N jak nieskończony / N jak niebezpieczny / O jak obcy / O jak orbita / O jak Obi Wan Kenobi ju ar maj onli houp / O jak odwaga / P jak podróż / P jak planeta / R jak rakieta / R jak ryzyko / R jak rdzewieć / R jak reumatyzm / S jak skafander / S jak smutek / S jak samotność / S jak Spock / S jak szwendać się / Ś jak światło / Ś jak śmierć / T jak tajemnica / T jak tragikomiczny / T jak tlen / T jak teleportacja / U jak ulotny/ U jak upierdliwy / V jak lord Father / W jak w głąb / W jak wspak / W jak woda/ Z jak zapomnisz mnie na pewno/ Ź jak źle/ Ż jak życie/
Tym razem wysłaliśmy naszych agentów w najdalsze i najskrytsze rejony wszechświata wyobraźni. Jesteśmy jak pierwsi podróżnicy bez cienia lęku w sercu, jak George Mallory atakujący w wełnianej marynarce Mount Everest. Na pytanie: Czemu kosmos? Odpowiemy tak jak on na pytanie o „wielką górę“: Ponieważ istnieje. Nie chcemy czekać setek lat, aż dawno temu wystrzelone sondy łaskawie przekażą niewyraźne informacje słabym głosem. Chcemy wiedzieć teraz! Chcemy wiedzieć już! Wiemy jak to zrobić. Wystarczy zamknąć oczy i wyrecytować za Ray‘em Bradbury’m: K jak Kosmos.
Zapraszamy na trzecią odsłonę "Gili-Gili prezentuje:" publikacji i wystawy prac, stworzonych przez grupę artystów zaproszonych do zmagań z tematem kosmosu przez krakowską grupę Gili-Gili
Jan Van Der Veken Gent / Belgia
Joanna Karpowicz Kraków / Polska
Krzysztof Świętek Kraków / Polska
Rafał Pytel Kraków / Polska
Monika Chlebek Kraków / Polska
Damian Siemień Kraków / Polska
Zofia Szczęsna Kraków / Polska
Bernard Fuchs Wiedeń / Austria
Magda Drobczyk Katowice / Polska
Natalia Nowacka Kraków / Polska
Ewa Kawecka Kraków / Polska
Daria Malicka Katowice / Polska
Marta Przybył Warszawa / Polska
Gabriela Hübner Katowice/Polska
Michał Bartłomowicz Katowice/Polska
Katarzyna Balicka Gdynia / Polska
Paulina Semkowicz Kraków / Polska
Artur Blusiewicz Kraków / Polska (giligili)
Dariusz Vasina Kraków / Polska (giligili)
Maja Maciejewska Kraków / Polska (giligili)
Katarzyna Skrobiszewska Kraków / Polska (giligili)
Joanna Kogut Kraków / Polska (giligili)
Monika Niwelińska Kraków / Polska
Trevor Philips USA
Shu Hei Jamashita Kagaua / Japonia
Aleksandros Mistriotis Grecja
Wernisaż wystawy: 19 kwietnia 2013 o godz. 13.00, mieszkanie przy ul Kochanowskiego 9/5
Małgorzata Dmitruk: Kombinat
Wystawa cyklu litografii „Kombinat” to nowatorskie podejście do komiksu i wykorzystywanej w nim narracji. Małgorzata Dmitruk opowiada historię o swoim mistrzu z Białorusi Dimitriju Vasiljewiczu Małatkowie posługując się charakterystyczną dla jej twórczości metodą kadrowania rzeczywistości. Litografie zostaną zaaranżowane w galerii w taki sposób, aby uczestnicy mieli wrażenie przebywania w realnej pracowni Mistrza.
„Na początku robiłam jeden kard. Pojedyncze obrazy. Potem, stopniowo, całe cykle, żeby opowiedzieć ze szczegółami. Cykle czasu i miejsca” - mówi autorka prac.
„Kombinat” to opowieść o mistrzu Dimitriju Vasiljewiczu Małatkowie. O pasjonacie. O ljubitelu svaej raboty. Na Kombinacie jest wiele pięter. Wąskich, długich korytarzy. Dużo drzwi i okien. To wielka fabryka z pracowniami, wynajętymi od Sajuza Chudožnikaǔ. Tam też mieści się pracownia Mistrza. Kombinat to historia o człowieku, który codziennie od ponad pół wieku pokonuje tę samą drogę. Z domu do pracowni. Z pracowni do domu. Drogę od młodości do starości. Drogę pracowitą. Bardzo ciężką. Codzienną. Systematyczną. Wyznaczającą rytm dnia. Życia. Rytm niezmienny. Lubimyj. Stały. Wraz ze wstaniem słońca, kiedy inni od świtu piją, a może od wieczora, w swoich pracowniach na Kombinacie, On uže truditsja. Jak pčolka! Zarabatyvaet na chleb.
Wystawa we współpracy z festiwalem Inwazja Barbarzyńców.
Małgorzata Dmitruk urodziła się w 1974 r. w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W 1993 r. rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. W latach 1995-1999 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1999 r. w pracowni prof. Władysława Winieckiego. Aneks malarski w pracowni prof. Adama Styki. Od 1995 związana z eksperymentalną pracownią w Mińsku na Białorusi prowadzoną przez Dimitra Wasilicza Małatkowa. Od 2002 r. asystentka prof. Rafała Strenta w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną unikatową, książką artystyczną, scenografią.
Twórczość Małgorzaty Dmitruk wyrasta z jej osobistych doświadczeń i wspomnień rodzinnego Podlasia, regionu przenikania się i współistnienia wielu kultur, stanowiącego dla artystki źródło tematów, motywów, obrazów, którym poprzez własne doświadczenia i wrażliwość potrafi nadać uniwersalne znaczenie.
Wernisaż wystawy: 19 kwietnia o godz. 19:00, Galeria Malingrad, al. Marcinkowskiego 20a
Anja Wicki, Za oknem świeci słońce
Na wystawie będzie można zobaczyć różnorodne prace autorstwa Anji Wicki. Pokażemy oryginalne plansze z jej publikacji „Za oknem świeci słońce”, 30 pamiętników ze szkicami, 20 szkicowników «Gelerntes», jedenaście numerów „Ampel Magazine”, wydawanego przez Anję Wicki we współpracy z Andim Kienerem oraz Lucą Bartulovicem, a także krótkometrażowe animacje: „Toilettentraum”, „Sein erster zweistelliger Geburtstag”, „The last match”.
Anja Wicki studiowała ilustrację na HSLU (Hochschule Luzern, Design & Kunst) oraz na Hamburg University of Applied Sciences. W swoich pracach Anja Wicki zapuszcza się w najróżniejsze rejony sztuki sekwencyjnej oraz artystycznego designu. Z wielką naturalnością łączy w swoich opowieściach elementy pozornie prozaiczne z fantastycznie absurdalnymi. Już od pierwszego panelu Anja Wicki pozwala czytelnikowi poczuć niebezpieczeństwo czające się w scenerii przypominającej sen, a jednocześnie niepokojąco realistycznej, a także wciąga widza w swój utopijny, pozbawiony fałszu świat.
Wernisaż wystawy: 19 kwietnia o 20:30, kolektyw 1a, ul. Święty Wojciech 1a
sobota, 20 kwietnia 2013
OTWARCIE PIERWSZEJ W POLSCE GALERII KOMIKSU
„CHEAP EAST”
„Cheap East” to pierwsza galeria komiksu w Polsce. Jej oficjalne otwarcie nastąpi 20 kwietnia 2013 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej „Ligatura”. Otwarciu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy „Nieznany geniusz” Agnieszki Piksy oraz Mikołaja Tkacza.
Zapraszamy!
20 kwietnia 2013, godz. 18.30. CK „Zamek”, ul. św. Marcin 80/82, sala 101
Agnieszka Piksa, Mikołaj Tkacz: „Nieznany geniusz”
Mikołaj Tkacz, pupil surrealizmu, zaskakujący swą dojrzałą kreską, oryginalną formą, niezwykłymi pomysłami. Agnieszka Piksa, dama komiksu artystycznego, autorskiego, w którym komiks nie jest celem, lecz środkiem do wyrażenia idei, koncepcji, myśli. Niewątpliwie jedni z ciekawszych artystów młodego pokolenia, operujący własnym i niepowtarzalnym językiem narracji graficznej. W swoim komiksie „Nieznany geniusz” opowiadają o nieporozumieniu w sztuce, o szczerości i podążaniu własną drogą.
Jest to pierwszy projekt galeryjny tworzony przy współpracy NGO i instytucji kultury wynikający z kilkuletniej współpracy Centrum Kultury „Zamek” oraz Fundacji Tranzyt/Centrali. Nazwa „Cheap East” pochodzi ze sformułowania, jakim określają nas mieszkańcy Europy Zachodniej. My, różnice cywilizacyjne zasypujemy nową estetyką komiksową. Chcemy na bieżąco uprawiać ekspozycję komiksu, zapraszać gości, organizować warsztaty, spotkania, projekcje.
niedziela, 21 kwietnia 2013
Odsłonięcie pracy Aleksandry Waliszewskiej na ścianie Głośnej
Aleksandra Waliszewska - artystka sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, jest autorką gwaszy, rysunków, grafik i ilustracji.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Kilkakrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z międzynarodową grupą Frederic. Jej prace były publikowane m.in. przez: „My Dance The Skull”, „Fukt”, „United Dead Artists”, „Les Editions Du 57”, „Drippy Bone Books”, „Editions Kaugummi”. Projektowała okładki m.in. dla „Chicaloyoh”, „Scarcity of Tanks”, „Mike'a Doherty” oraz cyklu „Populista” wydawanego nakładem Bolt Records. Współpracowała z grecką reżyserką Athiną Rachel Tsangari nad filmem zamówionym przez Dakisa Ioannou/Deste Foundation, którego premiera odbyła się na dOCUMENTA 13 w Kassel.
Wernisaż wystawy: 21 kwietnia o 13:00, Głośna, ul. św. Marcin 30.
comments powered by Disqus