D-Wave przedstawi 16-qubitowy kwantowy komputer

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 10-02-2007 13:54 ()


Już 13 lutego będziemy mogli zobaczyć prototyp pierwszego 'komercyjnego' komputera kwantowego, opracowanego przez firmę D-Wave Systems.

Jeśli zapowiedzi są prawdziwe - a nie ma powodów by sądzić, by było inaczej - to naprawdę duże osiągnięcie. Zanim jednak wpadniemy w nadmierny entuzjazm, warto nadmienić kilka kwestii. Po pierwsze, urządzenie nazwane Orionem (zdjęcia poniżej) to posiada tylko 16-qubitów, choć D-Wave twierdzi, że jest skalowalne, a w 2008 będą potrafili dokonywać obliczen już na 1000 qubitach.

Ważniejsze jest jednak to, że Orion będzie dokonywać adiabatycznych obliczeń kwantowych. Oznacza to dwie rzeczy: po pierwsze, jego twórcy nie będą potrafili uruchomić na nim algorytmu Shora, dokonać szybkiej faktoryzacji i złamać RSA - co jest najbardziej znanym przykładem 'efektywności' komputerów kwantowych.

D-Wave mówi natomiast o rozwiązywaniu problemów NP-trudnych, takich jak problem komiwojażera czy 3-SAT. I faktycznie, obliczenia adiabatyczne będą potrafiły, dla większości przypadków danego problemu, znaleźć rozwiązanie 'efektywnie' (czyli w czasie wielomianowym), co jest (jak się wydaje, bo nie udowodniono że P!=NP) nieosiągalne dla zwykłych komputerów. Jednak nie ma gwarancji, że obliczenia adiabatyczne będą potrafiły sobie tak dobrze radzić w każdym przypadku. Pod tym względem mają one dokładnie tę samą potencjalną moc obliczeniową, co 'zwykły' kwantowy algorytm Grovera, który oferuje przyspieszenie kwadratowe w stosunku do zwykłego 'brutalnego' przeszukiwania przestrzeni rozwiązań.

źródło: D-Wave 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...