Mózgi nastolatków a picie alkoholu

Autor: Winniczek Redaktor: winniczek

Dodane: 19-07-2006 22:09 ()


Nowe odkrycia być może wyjaśniają, dlaczego ci, którzy zaczynają pić w młodym wieku, ryzykują stanie się alkoholikami. Według badania przeprowadzonego z udziałem 43093 dorosłych osób, 47 procent osób, które zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 14 lat, w którymś momencie swojego życia uzależnia się od alkoholu. Natomiast dotyczy to tylko 9 procent, jeśli czeka się z piciem alkoholu przynajmniej 21 roku życia. Związek ten utrzymuje się nawet wówczas, jeżeli uwzględnić genetyczne ryzyko alkoholizmu.

Najbardziej alarmujące dowody uszkodzeń fizycznych pochodzą z doświadczeń laboratoryjnych na mózgach dorastających szczurów, które poddano działaniu dużych dawek alkoholu. W badaniach tych stwierdzono znaczące uszkodzenia komórek przodomózgowia oraz hipokampu. Istnieją dowody, że badania te mogą mieć przełożenie na młodych alkoholików.

Hipokamp to obszar mózgu odpowiedzialny za uczenie się i zapamiętywanie. Alkohol w potężnym stopniu zmniejsza aktywność pewnych receptorów chemicznych w tym rejonie. Już po 1-2 drinkach ulega ona spowolnieniu, a po większych dawkach receptory zamykają się niemal całkowicie (w przypadku szczurów chodzi o odpowiednie w porównaniu do ludzi dawki).

Jest prawdopodobne, że takie same mechanizmy nerwowe mogą tłumaczyć zjawisko "chwilowej utraty pamięci pod wpływem alkoholu" u nastolatków - czyli urwania się filmu mimo dalszego trwania świadomości.

Na szczęście utrata pamięci jest zwykle krótkotrwała, a po jej ustąpieniu powraca zdolność do tworzenia nowych wspomnień. Problem jednak polega na tym, że u młodszych szczurów poddawanych dużym dawkom alkoholu naukowcy stwierdzili również długofalowe trudności z nauką i zapamiętywaniem nawet wówczas, gdy pozwolono im dorosnąć i odstawić alkohol.

Co ciekawe, pijane młode szczury szybko mają problemy z pamięcią, ale nie tak szybko jak dorosłe reagują sennością na alkohol. To może tłumaczyć to, że młode osobniki (ludzkie) dłużej mogą pić niż starsi. Ale to zarazem oznacza, że alkohol wywiera niezwykle destrukcyjny wpływ na mózg właśnie nastolatka. Przodomózgowie, o którym była już mowa, odpowiada za emocje i procesy decyzyjne. Raz uszkodzone, funkcjonuje fatalnie aż do śmierci, która nastąpi częstokroć wcześniej, bo złe wybory życiowe będą wpływała na całe nasze zdrowie.

Alkohol powoduje także uszkodzenia w tych częściach mózgu, które mają zasadnicze znaczenie dla samokontroli, motywacji i ustalania celów.  Taka jednostka nie jest za bardzo w stanie przyrzec sobie na przyszłośc, by już nie pić, jesli przydarzy się jej coś przykrego - aresztowanie, blamaż towarzyski itp.

za: (C) 2006 The New York Times, Katy Butler


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...