Oscary 2012 rozdane!

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 27-02-2012 02:36 ()


Po raz 84. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość  po raz dziewiąty  poprowadził Billy Cristal. Po pięć statuetek otrzymały filmy "Hugo i jego wynalazek" oraz "Artysta", ale dzieło Hazanavicius zostało filmem roku. Nic nie zatrzymało też "Żelaznej Damy" - Meryl Streep w drodze po trzeciego Oskara. 

Na scenie pojawia się Tom Hanks. Aktor wręcza  statuetki za zdjęcia i scenografię. Obie trafiają do ekipy twórców "Hugo" .

Na scenie pojawia się Cameron Diaz i Jennifer Lopez. Oscara za kostiumy otrzymuje "Artysta", a za charakteryzację "Żelazna Dama".

Sandra Bullock prezentuje nominacje w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Oscara otrzymuje  "Rozstanie" - pierwszy film z Iranu nagrodzony w tej kategorii.

Na scenie pojawia się Batman - Christian Bale i przedstawia nominacje w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Oscar trafia do Octavii Spencer za rolę w "Służących", aktorka nie kryje łez wzruszenia.

Tina Fey i Bradley Cooper pojawiają się na scenie. Oscara za montaż otrzymuje  "Dziewczyna z tatuażem". Statuetki za montaż efektów dźwiękowych i dźwięk dla obrazu Scorsese - "Hugo i jego wynalazek".

Kermit i Miss Piggy pojawiają się na scenie. Podniebny taniec akrobacji wraz z Cirque du Soleil. Billy Crystal żartuje o osiemdziesięciodwuletnich aktorach - Christopherze Plummerze i Maxie von Sydow. Obaj mają szansę na statuetkę tej nocy. Na scenie pojawia się Iron Man - Robert Downey Jr. i Pepper Potts - Gwyneth Paltrow. Para wręczy nagrodę za najlepszy dokumentalny film - "Undefeated".

Na scenie pojawia się Chris Rock i przedstawia nominacje w kategorii najlepszy film animowany. Oscara otrzymuje  "Rango".

Nagrodę za efekty specjalne wręczą Emma Stone i Ben Stiller. Oscara otrzymuje  "Hugo i jego wynalazek".

Na scenie pojawia się Mellissa Leo, która przedstawia nominacje w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Statuetkę otrzymuje Christopher Plummer, jest najstarszym aktorem, który dostał Oscara.

Na scenie pojawiają się Penelope Cruz i Owen Wilson. Wręczą Oscara za najlepszą muzykę.  Statuetkę otrzymuje Ludovic Bource za "Artystę".

Na scenie pojawiają się komicy Will Ferrell i Zach Galifianakis - wręczają Oscara za najlepszą piosenkę z filmu "Muppety".

Billy Cristal zapowiada Angelinę Jolie. Aktorka przedstawia nominacje w kategoriach scenariusz adaptowany oraz scenariusz oryginalny. Pierwszy i jedyny Oscar tej nocy dla "Spadkobierców". Oscara za scenariusz oryginalny otrzymuje Woody Allen za "O północy w Paryżu".

Po przerwie pojawia się Milla Jovovich. Na scenie pojawia się ekipa Druhen, która wręczy Oscary w kategoriach krótkometrażowych filmów aktorskich, dokumentalnych i animowanych.  

Michael Douglas prezentuje nominacje najlepszych reżyserów. Emocje sięgają zenitu. Oscara otrzymuje Michel Hazanavicius za "Artystę".

Na scenie pojawia się Meryl Streep. Prezentuje materiał z wręczenia nagród za całokształt twórczości. Specjalnego Oscara otrzymali James Earl Jones, Dick Smith i Oprah Winfrey. 

Chwila zadumy - wspomnienie o twórcach, którzy odeszli w ostatnim roku. 

Na scenie pojawia się Natalie Portman, która wręczy statuetkę dla najlepszego aktora. Oscara otrzymuje  Jean Dujardin za "Artystę".

Kolejną statuetkę wręczy Colin Firth. Najlepszą aktorką pierwszoplanową zostaje Meryl Streep za kreację w "Żelaznej Damie". To trzeci Oscar w karierze aktorki.

Na scenie pojawia się Tom Cruise, aby wręczyć nagrodę za najlepszy film. Tryumfuje  "Artysta".

Najwięksi przegrani gali to niewątpliwie "Moneyball", "Czas wojny" oraz "Spadkobiercy"

 

 

Lista nagrodzonych:

 

Najlepszy film:

Najlepszy reżyser:

Najlepszy aktor pierwszoplanowy :

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Najlepszy aktor drugoplanowy:

  • Christopher Plummer - "Debiutanci"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

  • Octavia Spencer - "Służące"

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

  • "Rozstanie" - Iran

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Najlepszy scenariusz oryginalny:

  • Woody Allen - "O północy w Paryżu"

Najlepsza muzyka:

Najlepsza piosenka:

Najlepszy montaż:

Najlepsza scenografia:

Najlepsza charakteryzacja :

Najlepsze zdjęcia:

Najlepsze kostiumy:

Najlepszy dźwięk:

Najlepszy montaż efektów dźwiękowych:

Najlepsze efekty specjalne :

Najlepszy film animowany:

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

  • "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" - William Joyce, Brandon Oldenburg

Najlepszy film dokumentalny:

  • "Undefeated" - TJ Martin, Dan Lindsay, Richard Middlemas

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

  • "Saving Face" - Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:

  • "The Shore" - Terry George, Oorlagh George

comments powered by Disqus