Bogini przyjęła wyzwanie - Junona leci szpiegować Jowisza *

Autor: Spider Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 06-08-2011 13:02 ()


Wczoraj po południu z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas 5. Kosztująca ponad miliard dolarów misja ma za zadanie umieszczenie na orbicie Jowisza sondy Juno.

Juno znajdzie się na orbicie gazowego giganta w 2016. jest to pierwsza tak odległa misja z wykorzystaniem zasilania słonecznego. Wysyłane do tej pory sondy posiadały reaktory jądrowe, ale NASA zaniechała tego typu konstrukcji ze względu na protesty ekologów i wyposażyła sondę w olbrzymie, składające się z 18000 komórek panele słoneczne. Pozwolą one na bezproblemowe zasilenie pojazdu, mimo że w okolice Jowisza dociera 1/25 światła, jakie mamy na Ziemi.

Sonda zbada powierzchnię największej planety naszego układu przy pomocy najnowocześniejszej aparatury. Ze względu na wysokie promieniowanie kosmiczne, zabójcze zarówno dla ludzi, jak i elektroniki, centralny komputer Juno zamknięty będzie w tytanowej skrzynce.

Juno zbada atmosferę Jowisza, szukając w niej śladów wody. Przebadane zostaną także zjawiska atmosferyczne, w tym Wielka Czerwona Plama, która jest trwającym przeszło 300 lat cyklonem o średnicy większej od naszej planety. Badania obejmą również tajemnicze jądro giganta - naukowcy szukają potwierdzenia czy faktycznie jest skaliste, jak zakładano wcześniej.

Po zakończeniu wszystkich eksperymentów sondę czeka śmierć - jej orbita zostanie obniżona i Juno zostanie zniszczona przez olbrzymie ciśnienie gazów atmosferycznych. Powodem zniszczenia sondy jest według NASA przypuszczenie, że na księżycach Jowisza może istnieć życie. Naukowcy nie chcą ryzykować, że sonda po zakończeniu swojej misji spadnie na powierzchnię jednego z satelitów gazowego giganta i zanieczyści tamtejszy hipotetyczny ekosystem.

* Na koniec krótkie wyjaśnienie tytułu wieści - w mitologii grecko-rzymskiej bogini Junona (czyli Juno) była żoną boga Jowisza i nie przepadała za jego licznymi miłosnymi podbojami. Jowisz próbował się ukrywać - swoją kochankę Io przemienił w jałówkę, a sam zbliżył się do niej pod postacią obłoku. Zazdrosna Junona przejrzała jednak jego grę. Naukowcy liczą, że i tym razem Junona przejrzy wszystkie tajemnice Jowisza.

 

Źródło: BBC.co.uk


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...