Projekt Jeden Laptop Na Dziecko - pierwsze efekty

Autor: e_van Redaktor: e_van

Dodane: 02-01-2007 13:10 ()


 

Pierwsza partia tanich laptopów, przeznaczonych dla dzieci z krajów rozwijających się, powinna zostać dostarczona już w lipcu. Komputery zostały wyprodukowane dla projektu Jeden Laptop Na Dziecko(„One Laptop Per Child”), mającego na celu budowę urządzeń kosztujących mniej niż sto dolarów.

Wersje testowe powinny być dostarczone już w lutym. Pierwsze testy przeprowadzali specjaliści, teraz urządzenia mają trafić w ręce dzieci.

Projekt Jeden Laptop Na Dziecko zapoczątkował w 2004 roku, na Massachusetts Institute of Technology's Media Lab, Nicholas Negroponte .

Sercem laptopa, tzw. XO, jest 366-cio megahercowy procesor Advanced Micro Devices, a zamiast twardego dysku użytkownik ma do dyspozycji 512 megabajtów pamięci typu flash. W przyszłości, dwa dostępne gniazda USB mają zostać wykorzystane do zwiększenia możliwości komputera. Laptop został wyposażony w układ umożliwiający korzystanie z sieci bezprzewodowych. Urządzenie ma zamontowany ekran lcd anti-glare, nieprzepuszczalną „gumową” klawiaturę i touchpad. Wszystko to ochraniają okładziny zapewniające bezpieczne lądowanie z wysokości jednego metra.

Całością ma zarządzać system oparty ma popularnej dystrybucji linux – Fedora Core. Nowy interface, nazywany Sugar, zbiera ponoć pochlebne opinie wśród obserwatorów projektu. Wśród gotowego do pracy oprogramowania użytkownik ma znaleźć to najpotrzebniejsze, czyli przeglądarkę internetową, program do pracy z tekstem, oraz czytnik kanałów RSS.

Laptop nie będzie najprawdopodobniej dostępny dla indywidualnego użytkownika w normalnej, sklepowej ofercie. Urządzenie ma trafić głównie w ręce dzieci, więc One Laptop Per Child liczy na współpracę z rządami krajów pragnących wyrównać szanse najmłodszego pokolenia w społeczeństwie informacyjnym. Niestety, jak dotychczas, Polska nie znajduje się w gronie państw zainteresowanych wdrożeniem projektu.

One Laptop Per Child - strona główna

One Laptop Per Child - wiki

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...