Oscary 2011 rozdane!

Autor: Motyl Redaktor: Motyl

Dodane: 28-02-2011 02:38 ()


Po raz 83. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Uroczystość poprowadziła dwójka debiutantów - nominowany w tym roku za rolę w "127 godzinach" James Franco oraz Anne Hathaway.

Na początek został zaprezentowany krótki filmik, wykorzystujący fragmenty nominowanych obrazów, w którym wystąpiła prowadząca para. Tom Hanks wręczył dwie pierwsze statuetki. Zaraz po nim na scenie pojawiła się legenda kina - Kirk Douglas. Aktor zaprezentował nominacje w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Statuetkę odebrała Melissa Leo ("The Fighter").

Na scenie pojawiają się Justin Timberlake i Mila Kunis przedstawiając nominacje dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego. Oscar trafia na ręce twórców "The Lost Thing". Kolejna nominacja - dla najlepszego filmu animowanego. Nagrodę otrzymuje "Toy Story 3".

Na scenie pojawiają się gwiazdy filmu braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi" - Javier Bardem i Josh Brolin ogłaszając nominacje dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Pierwszy Oscar dzisiejszej nocy trafia do twórców "The Social Network". Aktorzy przedstawiają nominację dla oryginalnego scenariusza. Statuetkę otrzymuje "Jak zostać królem".

Anne Hathaway prezentuje swoje umiejętności wokalne. Gospodarze gali zapraszają na scenę Helen Mirren i Russella Branda, którzy prezentują nominacje dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nagrodę otrzymuje "In a Better World". Resse Whiterspoon przedstawia nominacje dla najlepszego aktora drugoplanowego. Oscar trafia w ręce Christiana Bale'a ("The Fighter").

Kolejną parą przedstawiającą nominację są bohaterowie "Australii" - Hugh Jackman i Nicole Kidman. Statuetkę za najlepszą muzykę otrzymuje  "The Social Network". Franco zapowiada Scarlett Johansson i Matthew McConaugheya. Aktorzy przedstawiają nominacje w kategoriach dźwiękowych. Bezkonkurencyjna okazuje się "Incepcja" .

Po krótkiej przerwie na scenę wkracza Cate Blanchett. Aktorka prezentuje nominację w kategorii najlepsze charakteryzacja i kostiumy. "Wilkołak" został doceniony za najlepszą charakteryzację, a "Alicja w Krainie Czarów" za kostiumy.

Na scenie pojawił się Kevin Spacey zapowiadając nominowane do Oscara piosenki. Jake Gyllenhaal i Amy Adams prezentują nominacje w kategoriach najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - nagroda dla  "Strangers No More"oraz najlepszy krótkometrażowy film aktorski - nagroda dla "God of Love".

Gospodarze zapraszają na scenę Oprah Winfrey, która wręcza nagrodę w kategorii najlepszy film dokumentalny - "Inside Job". Na scenie pojawia się Billy Crystal i wspomina pierwszą galę oscarową.

W rytm muzyki z "Sherlocka Holmesa" na scenie pojawiają się Robert Downey Jr. i Jude Law, prezentując nominację za najlepsze efekty specjalne i montaż. Statuetka za najlepszą piosenkę trafiło do Randy'ego Newmana za "Toy Story 3".

Na scenie pojawia się Hilary Swank, która zapowiada Kathryn Bigelow. Była żona Jamesa Camerona wręcza statuetkę za reżyserię Tomowi Hooperowi. 

Annette Bening przypomniała laureatów nagród honorowych. Na scenę wkracza Jeff Bridges, prezentując aktorki nominowane za najlepszą rolę pierwszoplanową. Statuetkę otrzymuje Natalie Portman za występ w "Czarnym łabędziu".

Na scenie pojawia się Sandra Bullock, aby wręczyć nagrodę za najlepszą męską rolę pierwszoplanową. Oscara otrzymuje  Colin Firth za kreację w "Jak zostać królem".

Na scenie przy akompaniamencie muzyki z "Parku Jurajskiego"  pojawia się Steven Spielberg, aby wręczyć ostatnią nagrodę tej nocy. Oscara za najlepszy film otrzymuje  "Jak zostać królem".

Po cztery statuetki otrzymały "Incepcja" i  "Jak zostać królem", trzy "The Social Network". Największymi przegranymi gali są "Prawdziwe męstwo" (10 nominacji) braci Coen oraz "127 godzin" (6 nominacji), które nie dostały żadnej nagrody.

 

Lista nagrodzonych:

 

Najlepszy film:

 • "Jak zostać królem"

Najlepszy reżyser:

 • Tom Hooper - "Jak zostać królem"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy :

 • Colin Firth - "Jak zostać królem".

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Najlepszy aktor drugoplanowy:

 • Christian Bale - "The Fighter" 

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

 • Melissa Leo - "The Fighter" 

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

 • "In a Better World" - Dania

Najlepszy scenariusz adaptowany:

 • "The Social Network" - Aaron Sorkin

Najlepszy scenariusz oryginalny:

 • "Jak zostać królem" - David Seidler

Najlepsza muzyka:

 • "The Social Network" - Trent Reznor i Atticus Ross

Najlepsza piosenka:

Najlepszy montaż:

 • "The Social Network" - Angus Wall i Kirk Baxter

Najlepsza scenografia:

Najlepsza charakteryzacja :

Najlepsze zdjęcia:

Najlepsze kostiumy:

Najlepszy dźwięk:

 • "Incepcja" - Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo i Ed Novick

Najlepszy montaż efektów dźwiękowych:

Najlepsze efekty specjalne :

 • "Incepcja" - Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley i Peter Bebb

Najlepszy film animowany:

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

 • "The Lost Thing"- Shaun Tan i Andrew Ruhemann

Najlepszy film dokumentalny:

 • "Inside Job" - Charles Ferguson i Audrey Marrs

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

 • "Strangers No More" - Karen Goodman i Kirk Simon

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:

 • "God of Love" - Luke Matheny

Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...