BERLIN "Miasto Dymu" w 2011

Autor: kultura gniewu Redaktor: Ludwik

Dodane: 08-02-2011 06:31 ()


Wydawnictwo Kultura Gniewu zapowiedziało publikację komiksu Jasona Lutesa BERLIN "Misto Dymu". Ukaże się on w tym roku, jednak dokładna data nie jest jeszcze znana.

 

 

BERLIN „Miasto dymu"

scenariusz: Jason Lutes

rysunki: Jason Lutes

216 stron

format 19 × 25 cm

okładka kolorowa, oprawa miękka

środek czarno-biały

wydawca: kultura gniewu

data wydania: 2011

 

Drugi tom historycznej epopei Jasona Lutesa. W „Berlin. Miasto dymu" wracamy do stolicy Republiki Weimarskiej po dramatycznych wydarzeniach z maja 1929, ukazanych w pierwszej odsłonie trylogii. Coraz większy mur niechęci rośnie między komunistami i nacjonalistami, Żydami i resztą społeczeństwa, a wkrótce nastąpią wydarzenia zwiastujące nadejście II wojny światowej.

Tymczasem w kontraście do politycznych podziałów nocne życie Berlina rozkwita i wydaje się dla jego mieszkańców jedyną ucieczką od problemów dnia codziennego. Z serią koncertów przyjeżdża z Ameryki jazzowy zespół Cocoa Kids, którego występy szybko stają się wydarzeniem w rozgorączkowanym Berlinie. Uczestniczą w nich również główni bohaterowie trylogii Lutesa.

Ponownie śledzimy losy Marthe Müller i dziennikarza Kurta Severinga. On przeprowadza wywiady ze świadkami tragicznych majowych zajść, próbując dotrzeć do prawdy o nich. Ona nocami odkrywa świat berlińskich lesbijek i dekadenckie oblicze miasta. Oboje są dla autora soczewkami, przez które obserwujemy społeczeństwo w czasach kryzysu i gwałtownych zmian.

Berlińska trylogia Lutesa mocno zakorzeniona jest w tradycjach literackiego modernizmu. Nieustająco zmieniającą się, kalejdoskopowa narracja nawiązuje do „Berlin Alexanderplatz" Alfreda Döblina z 1929 roku, wyraźnie widać także inspiracje twórczością Ezry Pounda, T. S. Eliota i Jamesa Joyce'a.

„Berlin. Miasto dymu", którego akcja kończy się w momencie wyborów do Reichstagu we wrześniu 1930 roku, to złożony zbiorowy portret miasta i jego mieszkańców, a zarazem jedno ze szczytowych osiągnięć powieści graficznej. 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...