Trwają obserwacje tajemniczego obiektu w kosmosie

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 11-01-2011 13:55 ()


Podczas trwającego w Seattle 217. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego zaprezentowano wyniki obserwacji jednego z najbardziej tajemniczych obiektów we wszechświecie - odkrytego w 2007 roku olbrzymiego, zielonego obłoku gazu.

W badaniach wykorzystano Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Tajemnicza struktura nosi holenderską nazwę "Voorwerp Hanny" (polska wersja: Obiekt Hanny), od imienia nauczycielki Hanny van Arkel, która w 2007 roku odnalazła obłok na zdjęciach galaktyki spiralnej IC 2497.

Fotografie te zostały udostępnione w ramach projektu "Galaktyczne Zoo", którego celem jest wspieranie astronomów pracujących między innymi nad klasyfikacją obiektów galaktycznych w przeglądzie nieba SDSS (ang. Sloan Digital Sky Survey). W realizację tego zadania zaangażowana jest społeczność internatów z całego świata (obecnie jest to blisko 400 tys. osób, w tym 30 tys. Polaków).

Voorwerp Hanny znajduje się około 700 milionów lat świetlnych od Ziemi, w kierunku konstelacji Małego Lwa. Według astronomów, chmura jest oświetlana przez jasne światło znajdującego się niedaleko niej kwazara. Choć obiekt jest rozmiarów Drogi Mlecznej, to naukowcy dotychczas nie byli w stanie znaleźć w nim gwiazd.

Dopiero zaprezentowane w poniedziałek w Seattle przez prof. Williama Keela z University of Alabama wyniki obserwacji przeprowadzonych przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a ujawniły w Obiekcie Hanny obecność gromad młodych gwiazd (niektóre z nich mają zaledwie kilka milionów lat) oraz rejonów gwiazdotwórczych. Obserwacje pozwoliły również wyróżnić włókna w gigantycznej, zielonej strukturze.

Powstawanie gwiazd w Voorwerp Hanny jest związane z gazem wyrzucanym z jądra galaktyki IC 2497. Oddziałuje on z niewielkim rejonem chmury, w wyniku czego dochodzi od narodzin nowych gwiazd.

{obrazek http://img43.imageshack.us/img43/6126/hannan.jpg}

 

 

Źródło: Onet.pl, fot. NASA

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...