Kolejne skutki efektu cieplarnianego

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 11-12-2006 22:58 ()


Skutki zmian klimatycznych widzimy za oknami, tymczasem okazuje się, że na dalekiej północy niedługo może wcale nie być dużo lepiej... Zgodnie z prognozami, zawartymi w artykule z najnowszego numeru Geophysical Research Letters, letnia arktyczna pokrywa lodowa może zniknąć już w roku 2040.

Grupa naukowców - M. Holland, C. Bitz i B. Tremblay - dokonała analizy wpływu emisji gazów cieplarnianych na Arktykę. Do symulowania zmian klimatycznych wykorzystano system CCSM3, jedno z najlepszych dostępnych narzędzi tego typu. Jak można się było tego spodziewać, latem arktyczna pokrywa lodowa cofała się - z roku na rok coraz bardziej. Zaskakujące jest jednak tempo zmian: symulacje pokazały, że od 2024 roku, w przeciągu dekady, Arktyka utraci 4 miliony kilometrów kwadratowych (dwie trzecie!) letniej pokrywy lodowej. We wrześniu roku 2040 pozostaną tylko niewielkie resztki wzdłuż wybrzeży Grenlandii i Kanady, a Ocean Arktyczny będzie praktycznie wolny od lodu. Pokrywa lodowa ucierpi również zimą, tracąc większość ze swojej grubości.

Zdaniem naukowców, recepta na przyszłe kłopoty jest ta sama co zwykle: trzeba ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, póki nie jest za późno.

 

źródło: UCAR


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...