Kultura Gniewu na MFKiG

Autor: KG Redaktor: Ludwik

Dodane: 16-09-2010 13:41 ()


Wydawnictwo Kultura Gniewu zapowiedziało wydanie na MFKiG w Łodzi czterech komiksów.

 

Prosiacek 1990-2010

scenariusz i rysunki: Krzysztof „Prosiak" Owedyk

format: 200 × 265 mm

oprawa: twarda

druk: czarno-biały

objętość: 262 strony

wydawca: kultura gniewu

data wydania: październik 2010

ISBN 978-83-60915-51-6

cena: 79,90 zł

 

wydanie z okazji 10-lecia kultury gniewu edycja limitowana

 

Pierwszego „Prosiacka" wydał Krzysztof „Prosiak" Owedyk zimą 1990 roku. Zin, podobnie jak wydawnictwo Prosiacek Publishing, wziął nazwę od pseudonimu rysownika i scenarzysty. Ten debiutancki zeszyt zawierał głównie krótkie autorskie komiksy o tematyce subkulturowej, ekologicznej, pacyfistycznej, antyfaszystowskiej, a także jedno opowiadanie Prosiaka. Pisemko formatu A5 i objętości 20 stron odbitych na ksero od razu zdobyło popularność - nakład 700 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie, co jak na III obieg było dużym sukcesem.

Prosiak poszedł za ciosem. Następne numery drukowane były już na offsecie, a nakład wzrósł do ponad 1000 egzemplarzy. I rozchodził się! Do numeru czwartego komiksy podejmowały podobną tematykę, co w pierwszym „Prosiacku", choć widać było następującą stopniowo przemianę. Numer piąty, wydany wiosną 1993 roku, zaskoczył wszystkich. Zupełnie inna szata graficzna, tematyka i klimat komiksów. Dotychczas ironiczny, szyderczy i roześmiany Prosiak z obserwatora stojącego twardo na ziemi przemienił się w spoglądającego na wszystko z dystansu filozofa. I tak już miało pozostać do ósmego, ostatniego numeru „Prosiacka" wydanego w 1999 roku.

Ukazujący się właśnie z okazji 10. rocznicy istnienia kultury gniewu tom zbiera je wszystkie. Ale znajduje się w nim także „Prosiacek" dziewiąty, który nigdy się nie ukazał. Składają się na niego komiksy w ciągu wielu lat tworzone przez Prosiaka na potrzeby niezależnej prasy i innych zinów. Dla fanów jednego z najważniejszych współczesnych polskich komiksiarzy to rzecz obowiązkowa! „Idea wydania wszystkich prosiacków w jednym chlewiku wydaje mi się piękna" - pisze we wstępie Dariusz „Expert" Eckert, wokalista słynnej Inkwizycji. „Pomijając wartość kronikarsko-historyczną, pomijając nostalgię dinozaurów, to rysunki, koncepty i texty są zadziwiająco aktualne. Dlatego, że autor nie dał się znieść na mieliznę bieżących, mijających spraw tylko obracał się w sprawach bardziej uniwersalnych".

Przykładowe plansze komiksu

 

 

Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym

scenariusz i rysunki: Dariusz „Pała" Palinowski

format: 200 × 265 mm

oprawa: twarda

druk: czarno-biały

objętość: 134 strony

wydawca: kultura gniewu

data wydania: październik 2010

ISBN 978-83-60915-52-3

cena: 49,90 zł

 

wydanie z okazji 10-lecia kultury gniewu edycja limitowana

 

Dariusz „Pała" Palinowski to pierwszy undergroundowy polski komiksiarz z prawdziwego zdarzenia i ojciec tego gatunku nad Wisłą. Jego legendarny „Zakazany owoc" był pierwszym komiksem wydanym przez kulturę gniewu. Tak naprawdę kultura gniewu została założona, by opublikować właśnie ten album! Dziś Pała wraca w swoim najlepszym wydaniu.

Ukazujący się właśnie z okazji 10. rocznicy istnienia kultury gniewu tom zbiera wszystkie 5 numerów „Zakazanego owocu" (zina wydawanego przez Pałę między 1989 a 1995 rokiem), komplet przygód słynnych braci Kowalskich, a także całkiem świeże i nigdzie nie publikowane komiksy i rysunki. To jak do tej pory najpełniejsza prezentacja prac klasyka polskiego undergroundu!

Pała to oryginalny sposób myślenia o rzeczywistości wokół nas i manifestacji swojego z niej niezadowolenia. Są nią właśnie komiksy przesiąknięte okrutnym szyderstwem, sarkazmem i czarnym poczuciem humoru, które łatwo zwodzi czytelnika. Bo te opowieści, choć bardzo zabawne, tak naprawdę są skrajnie brutalne i pozbawione złudzeń. Kultowe w latach 90. do dziś zachowują świeżość i siłę, a dodatkowo stały się wyjątkowym świadectwem o stanie świadomości Polaków w czasie burzliwych przemian.

Przykładowe plansze komiksu  

 

 

 

W cztery oczy

scenariusz i rysunki: Sascha Hommer

format: 160 × 210 mm

oprawa: miękka ze skrzydełkami

druk: czarno-biały

objętość: 124 strony

wydawca: kultura gniewu

data wydania: październik 2010

ISBN 978-83-60915-50-9

cena: 37,90 zł

 

Kto nigdy nie był młody, ten tego nie zrozumie: świat wali się jak domek z kart, a z cienia wyłażą okropne upiory i sobowtóry...

„Muszę znów stać się sobą". Ale jak to zrobić, kiedy nie wiesz, kim właściwie jesteś? Małe miasto w Schwarzwaldzie, koniec lat dziewięćdziesiątych. Sascha jest w klasie maturalnej i wierzy, że Julia to miłość jego życia. Wydaje się, że świat stoi przed nim otworem. Lecz optymistyczne plany na przyszłość wkrótce biorą w łeb, a teraźniejszość powoli zamienia się w koszmar...

„W cztery oczy", niepokojąca opowieść o dojrzewaniu, to najnowszy komiks Saschy Hommera, niemieckiego rysownika, którego prace wydawane są regularnie we Francji, Szwecji, czy Hiszpanii. Jego debiut - „Insekt" - został świetnie przyjęty także przez polskich czytelników.

Przykładowe plansze komiksu

 

 

 

Safari na plaży

scenariusz i rysunki: Markus „Mawil" Witzel

format: 170 × 225 mm

oprawa: miękka 

druk: czarno-biały

objętość: 80 strony

wydawca: kultura gniewu

data wydania: październik 2010

ISBN 978-83-60915-49-3

cena: 26,90 zł

 

Początek jak u Hitchcocka - potworna burza i sztorm, który wyrzuca na plażę małego... królika w okularach. Ten przestraszony i zagubiony osobnik szybko odkryje, że czeka go ciężka walka o przetrwanie, a w dodatku nie jest w okolicy sam. Nad brzeg morza przychodzą bowiem trzy młode dziewczyny. I opalają się topless!

„Safari na plaży" to pierwsze spotkanie polskiego czytelnika z najsłynniejszym bohaterem niemieckiego rysownika Mawila („Bend", „Możemy zostać przyjaciółmi") - Super Szarakiem. Ten sympatyczny, trochę nieporadny króliczek to swoiste alter ego autora, a ten komiks to melancholijna i zabawna opowieść o przyjaźni, miłości i marzeniach.

Przykładowe plansze komiksu

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...