Globalne zjednoczenie do zbadania Drogi Mlecznej

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 17-02-2010 23:01 ()


{obrazek http://img33.imageshack.us/img33/7269/drogamleczna640.jpg} Kilkanaście tysięcy domowych komputerów na całym świecie połączyło się w sieć, udostępniając swoją moc obliczeniową, aby naukowcy mogli stworzyć pełen szkielet Drogi Mlecznej.

Profesor fizyki i astronomii Heidi Newberg z Rensselaer Polytechnic Institute postanowiła zbudować trójwymiarowy projekt układu galaktyk karłowatych, gwiazd i materii wchodzących w skład Drogi Mlecznej. Okazało się jednak, że moc obliczeniowa komputerów na terenie całego kompleksu jest niewystarczająca. Ilość danych do przeanalizowania jest zbyt duża.

Na pomoc przyszli internauci z całego świata. Udostępniając część swojej pamięci operacyjnej, umożliwili połączenie swoich komputerów i laptopów w superkomputer, który osiągnął ostateczną wydajność jednego pentaflopa (liczba operacji na sekundę FLOPS - FLoating point Operations Per Second). Oznacza to, że system przeprowadza biliard operacji na sekundę.

Rozpoczętą w 2006 roku inicjatywę nazwano MilkyWay@Home. Bazę stanowiła sieć BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), wykorzystywana także w programie SETI (poszukiwania życia pozaziemskiego.) Na początku swoją pomoc zaoferowało 45 tys. użytkowników ze 169 krajów. Każdy komputer przeprowadza szereg obliczeń dla danego ciała niebieskiego. Dzięki odpowiednim algorytmom, możliwe jest powiązanie obliczonych danych pobieranych z różnych zakątków świata. - To jest projekt publiczny - dodaje asystent Travis Desell, który obserwował rozwój MilkyWay@Home jeszcze jako student. - To jedyna taka możliwość, aby ludzi zainteresowanych nauką zmobilizować do wspólnej pracy, jednocześnie wykorzystując dodatkową moc ich komputerów, do stworzenia wyjątkowo wydajnego systemu dla centrum badawczego Rensselaer.

Wszystkie wyniki są cały czas dostępne na stronie internetowej projektu. Dotychczasowe wyniki badań i obliczeń opublikowano w 9 artykułach, ale dane są dalej zbierane. Obecnie w projekcie bierze udział 17 tysięcy internautów.

  

Źródło: odkrywcy.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...