50 lat projektu SETI

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 13-02-2010 14:12 ()


{obrazek http://img89.imageshack.us/img89/15/wyslijwiadomosc640.jpg} W ramach obchodów 50 lecia projektu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence),  którego zadaniem jest poszukiwanie życia pozaziemskiego i nawiązanie z nim kontaktu, każdy mieszkaniec Ziemi ma szansę wysłać swoją unikalną wiadomość w kosmos.

Na pomysł podsłuchiwania kosmosu wpadł w 1960 roku amerykański astronom Frank Drake z Cornell University USA. Posługiwał się radioteleskopem o średnicy 2 metrów, przy pomocy którego badał szum radiowy w przestrzeni wokół Ziemi, w okolicach gwiazd Tau Ceti i Epsilon Eridiani odległych od naszej planety o około 11 lat świetlnych. Swoje spostrzeżenia nagrywał wówczas na zwykłe kasety magnetofonowe.

Od czasu Drake’a możliwości technologiczne bardzo się zmieniły. Dzisiejsza aparatura pomiarowa jest dużo bardziej skomplikowana i umożliwia odbiór sygnałów w bardzo szerokim zakresie częstotliwości. Mimo to, utrudnieniem w badaniach jest właśnie fakt, iż przeczesywanie kosmosu wymaga analizowania całego zakresu fal osobno dla każdego napotkanego ciała niebieskiego, przez co wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi.

Jeśli nawet udałoby się naukowcom uzyskać jakiś sygnał, absolutnie nie wiadomo w jaki sposób go odkodować. Różnica pomiędzy technologią ziemską a obcą może stanowić barierę nie do przejścia.

Ze względu na bezproduktywne lata starań, specjaliści postanowili zacząć wysyłać sygnały zamiast je odbierać. Na pokładzie statków badawczych Pioneer i Voyager z NASA, znajduje się zbiór podstawowych informacji na temat życia na Ziemi – data i miejsce pochodzenia urządzeń, muzyka, zdjęcia, powitania w kilkudziesięciu językach oraz wiadomości od prezydenta USA Jimmiego Cartera i Sekretarza Generalnego ONZ.

Aby uczcić 50-lecie SETI, podczas tegorocznego Tygodnia Nauki i Inżynierii, obchodzonego przez brytyjską organizację British Science Association (12-21 marca), w przestrzeń kosmiczną zostanie wysłane 5000 wiadomości. Każdy chętny może przesłać swoją propozycję przez internet: www.penguin.co.uk/eeriesilence. Treść nie może przekraczać 40 słów i musi zostać dostarczona do 28 lutego 2010 roku. 50 najciekawszych zostanie opublikowanych na łamach "The Daily Telegraph".

Zainteresowani sprzeczają się, jak powinna być skonstruowana taka informacja i co może, a czego nie powinna zawierać. Podobnie jak autorzy filmu "Kontakt" (1997), z grającą główną rolę Jodie Foster, stwierdzili, że prawdopodobnie jedynym zrozumiałym dla innej cywilizacji językiem będzie język matematyki i fizyki.

Może się okazać, że informacje zostaną wysłane w pustą przestrzeń i nigdy do nikogo nie dotrą. Jednak chyba większym zagrożeniem będzie, jeśli okaże się, że znajdą się one w rękach cywilizacji jeszcze bardziej agresywnej i ekspansywnej niż nasza.

Czy wszelkie próby zaspokojenia naszej ciekawości warte są takiego ryzyka?

 

Źródło: odkrywcy.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...