Słów kilka o wampirach, czyli recenzje książek Anne Rice

Autor: Iga Bińczyk Redaktor: druzila

Dodane: 24-12-2008 11:46 ()


  „Kroniki wampirów" to seria książek amerykańskiej pisarki Anne Rice składająca się z następujących tytułów: „Wywiad z wampirem", „Wampir Lestat", „Królowa potępionych" (często uznawane za trylogię) oraz „Opowieść o złodzieju ciał", „Memnoch", „Wampir Armand", „Merrick", „Krew i złoto", „Posiadłość Blackwood" i „Krwawy kantyk", które stanowią odrębne powieści, mogącymi być czytane osobno, aczkolwiek postaci i wątki przenikają z jednego tomu do kolejnego spajając je.

Anne Rice jest nam znana przede wszystkim z „Kronik wampirów". Pierwsza ich część stała się już klasyką, co predestynuje autorkę do tytułu mistrza grozy. Kolejne części tylko potwierdzają lekkość pióra i talent pisarki. Stworzyła ona wielopłaszczyznowy świat dla postaci ze swych książek, który jest niezwykle intrygujący i złożony, co pozwala nam na odkrywanie za każdym razem nowych jego elementów.

Autorka przedstawia nam stworzenia, które nie mieszczą się w starych schematach określających wampiry. Przed oczami naszej wyobraźni pojawiają się istoty tajemnicze, piękne, ze skórą białą jak marmur, z lśniącymi włosami, które zawsze wyglądają tak samo, jak w chwili przemiany. Te wampiry cechuje potęga i umiejętności, których można by pozazdrościć.

Anne Rice nie koncentruje się jednak na powierzchowności, ale też wprowadza nas do umysłów bohaterów, przedstawia ich myśli i targające nimi emocje, cały mechanizm napędzający ich działania. „Wywiad z wampirem" wzbudza ciekawość już od pierwszych stron, a jest to tylko preludium do części następnej, która jest tą właściwą opowieścią o istocie, która była napędem i sprawcą wszystkich wydarzeń - o wampirze imieniem Lestat.

 

Wywiad z wampirem" jest opowieścią o życiu Louisa de Pointe du Lac. Jego wspomnienia zabierają nas w podróż drogą, którą on sam przeszedł. Jako młody arystokrata został zaproszony do „dzikiego ogrodu", a krwawym pocałunkiem obdarzył go sam Lestat, chcąc uczynić z niego swojego kompana.

Jednak Louis nie do końca akceptuje warunki na jakich przystało mu teraz egzystować. Przytłacza go nieśmiertelność, odbieranie życia ludziom oraz towarzystwo jego stwórcy. Historia ta opowiada o losach jego i Claudii, wampirzego dziecka stworzonego również przez Lestata oraz ich zmagania z nim. Pragną dotrzeć do prawdy o własnym gatunku, spotkać się z im podobnymi, dlatego wyruszają w podróż po świecie. Na dręczące pytania, ze znanych tylko sobie powodów, nie chce im udzielić odpowiedzi ich stwórca. Lestat został przedstawiony przez Louisa jako istota bezduszna, płytka i egoistyczna. Jednak nie jest to pełen obraz, co skłania do sięgnięcia po kolejną część, będącej odpowiedzią na „Wywiad z wampirem", który został wydany w świecie wykreowanym przez Anne Rice. Zapraszam, więc na fascynującą podróż z „Wampirem Lestatem".

 

„Wampir Lestat" jest, jak wyżej wspomniałam, literacką odpowiedzią na „Wywiad z wampirem" podjętą przez samego stwórce Louisa, przy czym uzupełnia wiele wątków poruszonych w poprzednim tomie. Akcja zaczyna się w XX w., by przenieść się do wieku XVIII. Główny bohater opowiada nam o swoim przebudzeniu. Cofamy się do czasu, kiedy był aktorem w Paryżu, poznajemy jego losy przed śmiercią, a właściwie przed brutalnym przeistoczeniem go wbrew własnej woli w stworzenie nocy. Zaczyna się nowy etap jego istnienia. Jako słuchacze tej mrocznej historii, bo właśnie do nas bezpośrednio zwraca się bohater, udajemy się w podróż po Europie w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące go pytania.

Odnajduje inne wampiry, czemu towarzyszą szok i zawód spowodowane konfrontacją jego oczekiwań z brutalną rzeczywistością. W dalszą drogę wyrusza już ze swą matką Gabrielle, którą obdarzył mrocznym darem. Szukają podczas niej legendarnego wampira Mariusa, który jak się okaże, przekaże Lestatowi tajemnicę, którą dźwigał na swych barkach od setek lat. Dramatyczna opowieść zbliża się powoli ku współczesności, w której Lestat stał się gwiazdą rocka hipnotyzującą rzesze fanów. Akcja przyspiesza tempa, wciągając nas w wir zaskakujących wydarzeń...

 

Królowa potępionych". W trzeciej części „Kronik..." Lestat ponownie snuje tajemniczą opowieść ze świata wampirów. Odsłania nam część sekretu związanego z Tymi Których Należy Strzec. Wartka akcja dotyczy królowej i matki wszystkich łaknących krwi, istot potępionych, Akashy. Obudzona przez muzykę Lestata powstaje ze swego marmurowego tronu po sześciu tysiącach lat snu, aby objąć władzę nad nieumarłymi i żywymi istotami. Wiele dzieci krwi, które stanęły na drodze Królowej, odnajdzie wieczne unicestwienie z jej rąk. W tych okrutnych i morderczych planach przeszkodzi jej osoba, której istnienie było do tej pory osnute tajemniczą mgłą. W całą tę historię wplecione są inne wątki, między innymi organizacji Talamaska. Wszystkie one łączą się w niezwykle intrygującą całość.

 

Polecam zanurzyć się w lekturę książek Anne Rice ponieważ naprawdę warto poznać wykreowany przez nią świat, postaci w nim żyjące oraz ich losy. Lekkość pióra, złożoność fabuły oraz intrygujący bohaterowie zachęcają do przeczytania nie tylko pierwszych trzech części, ale również sięgnięcia po następne, gdzie czekają na nas nowe zdumiewające historie. W całym cyklu wielokrotnie poruszone zostaną kwestie życia i śmierci, piekła i nieba, pradawnych tajemnic oraz magii i świata niematerialnego. Możemy poznać wizję A. Rice dotyczącą wampirów żyjących na przestrzeni wieków, od starożytności poprzez renesans, wieki XVII i XVIII, aż po współczesność.

Korekta: Sienio

 

Autor: Anne Rice

Tytuł: Wywiad z wampirem

Tytuł oryginału: Interview with the vampire

Przekład: Olszewski Tomasz

Wydawnictwo: Rebis

Seria: Horror

Data wydania: 2006

Liczba stron: 400

Format: 128 x 197

 

Autor: Anne Rice

Tytuł: Wampi Lestat

Tytuł oryginału: The vampire Lestat

Przekład: Olszewski Tomasz

Wydawnictwo: Rebis

Seria: Horror

Data wydania: 2006

Liczba stron: 648

Format: 128 x 197 

 

Autor: Anne Rice

Tytuł: Królowa potepionych

Tytuł oryginału: Queen of the damned

Przekład: Korombel Paweł

Wydawnictwo: Rebis

Seria: Horror

Data wydania: 2007

Liczba stron: 580

Format: 128 x 197

 

Zobacz też:

Recenzja książki "Królowa potępionych" Anne Rice

Recenzja książki "Opowieść o Złodzieju Ciał" Anne Rice

Recenzja książki "Pandora" Anne Rice

Recenzja książki "Wampir Armand" Anne Rice

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...