„Opowieści Grabarza” tom 4: „Ilustracje” - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 13-10-2022 23:43 ()


Osobliwe i unikalne zarazem uniwersum Grabarza Józefa ma to do siebie, że nie sposób za nim nie tęsknić i wypatrywać kolejnych okazji do jego „odwiedzenia”. Przynajmniej tak się sprawy mają w przypadku piszącego te słowa. Stąd już tylko perspektywa publikacji kolejnej odsłony autorskiego przedsięwzięcia Piotra Wojciecha „Śmiechosława” jawiła się jako jedna z najbardziej wyczekiwanych propozycji wydawniczych tej jesieni.

Także z tego względu, że od publikacji „Różańca świętej Apolonii” (tj. poprzedniej odsłony tego przedsięwzięcia) upłynęło już blisko półtora roku. Jak się jednak okazuje, w odróżnieniu od wcześniejszych realizacji (nie wyłączając wydanej w osobnym albumiku nowelki „Serce”) tym razem mamy do czynienia ze zbiorem przede wszystkim ilustracji zaistniałych przy najróżniejszych okazjach. Stąd możliwość ujrzenia tytułowego bohatera w takich właśnie sytuacjach: od okoliczności świątecznych, przez jego peregrynacje ku Miastu Stołecznemu, aż po typowe dlań (choćby z racji zawodowej specjalizacji) spotkania z przejawami sfery nadprzyrodzonej. A wszystko to rozrysowane pieczołowitą i natychmiast rozpoznawalną manierą, której swój byt zawdzięcza istna czereda barwnych osobowości.

A przyznać trzeba, że tego typu oryginałów doszukać byłoby się można co najwyżej w twórczości Tadeusza Baranowskiego oraz wspólnych przedsięwzięć Daniela Koziarskiego i Artura Ruduchy. Nic zatem dziwnego, że stanowiąca syntezę realiów jakby nieco nam bliskich oraz zjawisk znanych ze spirytystycznych almanachów produkcja raz za razem okazuje się jedną z najmocniejszych stron magazynu „AKT”. To zresztą w dużej mierze na łamach tej prężnie funkcjonującej inicjatywy prezentowano pierwotnie zgromadzony tu materiał. Nic nie uchybiając wspomnianemu magazynowi, dobrze się stało, że ów rozproszony materiał doczekał się zebrania w pełnowymiarowym druku zwartym. Do tego opatrzonym tradycyjnym już dla tej serii wstępem autorstwa Michała Siromskiego (weterana m.in. magazynu „KZ”), który we wstępie do albumu trafnie ujął zjawiskowość twórczości „Śmiechosława”.  Nie pozostaje nic innego jak tytułem konkluzji nadmienić, że tzw. ciąg dalszy zdecydowanie byłby mile widziany.

 

Tytuł: „Opowieści Grabarza” tom 3: „Różaniec świętej Apolonii”

  • Scenariusz i rysunki: Piotr Wojciechowski Śmiechosław
  • Wstęp: Michał Siromski
  • Wydawca: Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów
  • Data publikacji: 24 września 2022 r.
  • Oprawa: format
  • Format: 209 x 297 mm
  • Druk: kolor
  • Papier: offset
  • Liczba stron: 36
  • Cena: 33 zł

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus