„Usagi Yojimbo Saga” księga 6 - recenzja

Autor: Dawid Śmigielski Redaktor: Motyl

Dodane: 05-01-2021 21:13 ()


To już ósma księga z przygodami Usagiego Yojimbo. Ów wolumin ma charakter wyjątkowy, albowiem zawiera  100. numer regularnej serii o długouchym roninie oraz 25. tom zbiorczy jego niekończących się wojaży. Być może te dwie informacje nie mają większego znaczenia dla fabuły, ale bez wątpienia mają je w przypadku podkreślenia fenomenu, za którym od dekad stoi Stan Sakai – autor niemający słabych stron, co udowadnia raz za razem. Tak jakby wraz z Usagim doskonalił swój warsztat. I jeżeli miecz jest odbiciem duszy samuraja, to ten komiks jest odbiciem duszy Stana Sakai. Duszy pełnej pasji i wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów.

Szósty tom serii „Usagi Yojimbo: Saga” („Most łez”, „Powrót czarnej duszy”, „Polowanie na lisa”) rozpoczyna się mocnym, dramatycznym akcentem rzutującym na znaczną część obfitującej w szereg tragicznych wydarzeń opowieści. Obcując ze wszystkimi zawartymi tu historiami, nie da się nie zauważyć delikatnej zmiany w stylu Stana Sakai, którego kreska jest nieco bardziej chaotyczna niż dotychczas, rysunki agresywniejsze, a komiks spowija zdecydowanie więcej mroku. Z pewnością na ten stan rzeczy wpływa ponowne pojawienie się dawno niewidzianej w szerszym kontekście Inazumy, opętanej przez złowieszczego demona Jeia – twierdzącego, że jest posłańcem bogów mającym oczyścić Ziemię ze zła. Wątek poszukiwanej wojowniczki w końcu odgrywa pierwszoplanową rolę w serii i jak przyzwyczaił nas już Sakai, nie będzie tu prostego, jednoznacznego rozwiązania.

„Most łez” i „Powrót czarnej duszy” przesiąknięte są atmosferą grozy. Autor miesza rzeczywistość z sennymi koszmarami, ciągle myląc tropy i pogłębiając uczucie matni, w której znaleźli się niektórzy z bohaterów. Jei, jak przystało na największy czarny charakter serii, skutecznie wywołuje popłoch i przerażanie samym tylko złowieszczym spojrzeniem i upiornym uśmiechem. Sieje zniszczenie przy pomocy czarnego ostrza, którym włada z piekielną maestrią, pozostawiając po sobie szlak pełen trupów. Jest śmiertelnym żywiołem niekryjącym się ze swoją misją i pragnieniem zabicia Usagiego. Sakai nie stworzył skomplikowanego wewnętrznie bytu o ukrytych zamiarach, wręcz przeciwnie. A mimo to jego osobowość (jeżeli demony takową mają) jest wręcz hipnotyzująca. To tykająca bomba, której nie da się ostatecznie rozbroić i która może wybuchnąć w każdej chwili, pochłaniając życie setek niewinnych.

Elektryzujące starcie z demonem nie przyćmiewa innych tematów regularnie poruszanych na łamach serii. Dlatego oprócz klasycznego motywu walki dobra ze złem Sakai na kolejnych stronicach przypomina, że ani życie, ani otaczający nas świat nie jest czarno-biały. Decyzje, które podejmujemy, zawsze mają wpływ na innych. Wszystkie szarości egzystencji ronina uosabia tu oczywiście polujący na przestępców gburowaty łowca nagród Gen.  Czasem jednak nawet dla niego zwierzyna bywa nieuchwytna, a mimo to, ten z pozoru zimny drań, potrafi okazać niezwykłą dobroduszność, co udowadnia ponownie w błyskotliwej i wzruszającej nowelce „Wyjęty spod prawa”.

I chyba przede wszystkim właśnie tą emocjonalną stroną życia roninów Sakai uwiódł czytelników na całym świecie. Owszem, to opowieść pełna wspaniałych bitew, olśniewających pojedynków i niewyobrażalnych przygód. Zaludniona wirtuozami walki bronią wszelaką, odważnymi bohaterami, szlachetnymi wojownikami, ale też podstępnymi łachudrami, tchórzami i oszustami starającymi radzić sobie, jak najlepiej umieją. Bo czasem to nędzne życie po prostu nie zostawia im wyboru. Co nie jest usprawiedliwieniem dla żadnego zachowania, a jedynie może być okolicznością łagodzącą. O tej i każdej innej stronie niełatwej rzeczywistości Sakai opowiada z umiejętnością najwspanialszych bardów. Jego na wskroś ludzka opowieść to prawdziwa komiksowa poezja, przeszywająca swoją wnikliwością i wrażliwością nawet najczarniejsze dusze.

 

Tytuł: „Usagi Yojimbo” księga 6

 • Scenariusz: Stan Sakai
 • Rysunki: Stan Sakai
 • Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 02.12.2020 r. 
 • Druk: czaro-biały
 • Oprawa: miękka
 • Format: 145 x 205 mm
 • Stron: 600
 • ISBN: 978-83-281-9890-6
 • Cena: 89,99 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksów do recenzji.


comments powered by Disqus