Oscary 2020 rozdane!

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 10-02-2020 02:22 ()


Po raz 92. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Najważniejszym wygranym jest Parasite. Film zdobył 4 Oscary, w tym za najlepszy film jako pierwszy obraz nieanglojęzyczny. Największym przegranym Irlandczyk, który nie dostał żadnej statuetki. W kategorii pierwszoplanowej roli męskiej wygrał wedle oczekiwań Joaquin Phoenix. Z kolei wśród pięciu mocnych nominacji kobiecych w kategorii pierwszoplanowej roli żeńskiej triumfowała Renée Zellweger.

Pierwsza nagroda i już wielkie zaskoczenie, statuetka wędruje do Brada Pitta. Długoletnia seria animowana ponownie wyróżniona. Statuetkę odbierają twórcy Toy Story 4. Z kolei w kategorii krótkometrażowy film animowany zwyciężą Hair Love.

Na scenie pojawia się Josh Gad i zapowiada prezentację piosenki z Krainy lodu 2. Into the Unknown wykonują wokalistki z różnych państwa, także z Polski. Diane Keaton i Keanu Reeves pojawiają się na scenie. Wręczą nagrodę w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Wygrywa Parasite.

Na scenie pojawiają się Natalie Portman oraz Timothée Chalamet, którzy wręczą nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany. Statuetka trafia w ręce Taika Waititi za Jojo Rabbit.

Maya Rudolph i Kristen Wiig wręczą Oscara za najlepszą scenografię. Statuetka trafia do twórców Pewnego razu... w Hollywood. Oscar za kostiumy wędruje do Jacqueline Durran za pracę przy Małych kobietkach.

Mark "Hulk" Ruffalo na scenie. Wręcza nagrodę twórcom pełnometrażowego filmu dokumentalnego - Amerykańska fabryka. Kolejna nagroda trafia do twórców krótkometrażowego filmu dokumentalnego Learning to Skateboard in the Warzone.

Na scenie pojawia się dwukrotny laureat nagrody - Mahershala Ali i wręczy Oscara dla najlepsze aktorki drugoplanowej. Zostaje nią Laura Dern za kreację w Historii małżeńskiej. 

Lin Manuel Miranda pojawia się na scenie i dostajemy przegląd piosenek, które zapisały się złotymi zgłoskami w kinematografii. Eminem wykonuje oscarową piosenkę Lose Yourself z filmu 8 mila.

Oscar Isaac i Salma Hayek wręczą nagrodę w kategorii najlepszy montaż dźwięku. Statuetkę otrzymuje Donald Sylvester za film Le Mans '66. Z kolei nagrodę za najlepszy dźwięk otrzymują twórcy filmu 1917.

Julia Louis-Dreyfus i Will Ferrell przedstawiają nominowanych za najlepsze zdjęcia. Drugiego Oscara w karierze przy piętnastu nominacjach otrzymuje Roger Deakins za pracę nad 1917. Para aktorów wręcza również Oscara za najlepszy montaż dla twórców filmu Le Mans '66.

Cynthia Erivo wykonuje piosenkę Stand Up z filmu Harriet. Na scenie pojawiają się Rebel Wilson i James Corden, czyli niesławne Koty. Wręczą nagrodę za najlepsze efekty specjalne. Wygrywa 1917.

Ray Romano i Sandra Oh wręczą nagrodę za najlepszą charakteryzację. Statuetka trafia do ekipy filmu Gorący temat.

Penelope Cruz wręczy Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Zaskoczenia nie było, nagrodę otrzymuje Parasite.

Na scenie pojawia się Elton John, wykonując piosenkę z Rocketmana - (I'm Gonna) Leave Me Again. Świeżo upieczony laureat nagrody Akademii Taika Waititi, by wspomnieć o honorowych Oscarach.

Na scenie pojawiają się trzy heroiny: Sigourney Weaver, Gal Gadot, Brie Larson i przedstawiają nominację za najlepszą muzykę. Joker z pierwszą statuetką za muzykę dla Hildur Guðnadóttir. W kategorii najlepsza piosenka triumfuje Elton John za (I'm Gonna) Love Me Again z filmu Rocketman.

Spike Lee zapowiada nominowanych w kategorii najlepszy reżyser. Statuetkę otrzymuje Bong Joon Ho za Parasite.

Na scenie pojawia się Steven Spielberg. Wspominamy przedstawicieli kina, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku - In Memoriam. 

Olivia Colman wręczy Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Zaskoczenia nie było - wygrywa Joker, czyli Joaquin Phoenix. 

Rami Malek wręczy Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Statuetkę otrzymuje Renée Zellweger za Judy. 

Jane Fonda pojawia się na scenie, by wręczyć tej nocy ostatniego Oscara. W kategorii najlepszy film triumfuje Parasite. 

 

Lista nagrodzonych:

Najlepszy Film

 • Parasite

Najlepszy Reżyser

 • Bong Joon Ho - Parasite

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

 • Bong Joon Ho, Han Jin Won - Parasite

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

 • Taika Waititi - Jojo Rabbit

Najlepszy Aktor

Najlepsza Aktorka

 • Renée Zellweger - Judy

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

 • Laura Dern - Historia małżeńska

Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz

Najlepsze Zdjęcia

 • Roger Deakins - 1917

Najlepszy Montaż

 • Le Mans '66

Najlepsze Efekty Specjalne

 • 1917

Najlepszy Dźwięk

 • 1917

Najlepszy Montaż Dźwięku

 • Le Mans '66

Najlepsza Muzyka

Najlepsza Piosenka

Najlepsze Kostiumy

 • Małe kobietki

Najlepsza Charakteryzacja

 • Gorący temat

Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany

Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany

 • Hair Love
Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny
 • Amerykańska fabryka

Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny

 • Learning to Skateboard in the Warzone

Najlepszy Film Międzynarodowy

 • Parasite

Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski

 • The Neighbors' Window

comments powered by Disqus