Piotr Nestorowicz "Piasek" - recenzja

Autor: Anna Pawlak Redaktor: Kilm

Dodane: 28-11-2013 09:36 ()


Nagły atak ... Piasku

 

Piasek Piotra Nesterowicza to kolejna już na naszym rynku księgarskim pozycja z gatunku fantasy. I chociaż autor do tej pory publikował opowiadania w czasopiśmie Fantastyka i pisał reportaże, jego debiut książkowy powinien powiększyć grono jego fanów, tym bardziej że już zapowiedziano kontynuację tytułowego Piasku, na co zapewne czeka coraz więcej czytelników.

Stare Miasto pogrążone jest w strachu. Piasek przybiera na sile, erupcji jest coraz więcej, giną ludzie. Z Nowego Miasta przybywa Ras Tażyr, przedstawiciel znamienitego rodu, by objąć stanowisko Alidarha, czyli zarządcy w nękanym mieście. Zajmuje Cytadelę z młodą Malaiką oraz swoją świtą, by wraz z przedstawicielami Zakonu Wiążących Piasek przeciwstawić się pustyni, okrutnemu organizmowi zwanemu Mutahariką. W murach miasta panuje strach, coraz więcej dają też znać o sobie Heretycy, którzy sprzyjają morderczemu Piaskowi. Malaika powoli poznaje miasto, a także Sachracha, przywódę Wiążących, ponadto wyjątkowego człowieka. Wraz z niespodziewanym atakiem Mutahariki na miasto Malaika dowiaduje się o swoich nadprzyrodzonych i legendarnych zdolnościach, ratując na Placu Ogłoszeń wiele ludzkich istnień. Odkrywa też swoje wewnętrzne powołanie, które wzmagane opowieściami Sachracha chce pielęgnować, by chronić mieszkańców miasta. Wtedy jednak Mutaharika buntuje się dziewczynie, nabierając mocy, by uderzyć z siłą, której Miasto nie przeciwstawiało się od setek lat... Czy uda jej się wytrwać w swojej misji? Czy pokona ogarniającą zewsząd pustynię?

Fabuła książki Nesterowicza nie jest zbyt skomplikowana - mamy walkę z żywiołem poddanym animalizacji, wątki polityczne przeplatane z pojawiającym się uczuciem głównej bohaterki. Wszystko wydaje się być wręcz surowe, nie ma nazw miast, tylko rozdzielenie ich na Nowe i Stare, co sprawia, że mogą być umiejscowione wszędzie, bohaterowie nie mają rozbudowanej historii, poznajemy ich po czynach opisanych na kartach powieści. Mamy zatem kontrast - są dobrzy i źli, jest stare i nowe, jest człowiek i żywioł. I to żywioł bardzo rozumny. Takie zestawienie powoduje, że polaryzacji ulega niemal wszystko, nie ma tu miejsca na bylejakość i szarość. W wątek bardzo dobrze wpisane są historia i zwyczaje Piasku. Za sprawą narracji prowadzonej z perspektywy głównej bohaterki widzimy świat przedstawiony jej oczami. Książkę czyta się bardzo dobrze, nie tylko ze względu na świetne prowadzenie akcji, która nie jest zagmatwana na siłę, ale też ze względu na język pisarza.

Na uwagę zasługuje również okładka, która przyciąga uwagę od razu, gdy weźmie się tom do ręki. Grafika i jakość wykonania w dobie atakujących ze wszystkich stron e-booków jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie danego wydawnictwa. Czytanie idzie gładko i szybko, pozostaje tylko liczyć, że kontynuacja losów bohaterów ukaże się w równie ekspresowym tempie.

Korekta: Kilm

Tytuł: Piasek

Autor: Piotr Nestorowicz

Wydawca: Novae Res

Data wydania: 20 marca 2013

Oprawa: miękka

Format: 121x195 mm

Stron: 276

ISBN: 978-83-7722-619-3

Cena: 29 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Novae Res za przesłanie egzemplarzy do recenzji.

 


comments powered by Disqus