„Another” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 28-04-2024 22:31 ()


Jedenaście lat, aż jedenaście lat minęło od momentu, kiedy J.P.F. zaczął w Polsce publikacje jednej z ciekawszych mangowych serii. Serii zatytułowanej Another. Ta czterotomowa historia zrobiła wówczas na mnie spore wrażenie i do dzisiaj stoi na mojej półce. Dużo wody w Wiśle upłynęło od tego momentu, wydawnictwa upadały i powstawały, wiele ciekawych tytułów się w tym czasie pojawiło. Te jedenaście lat później mogłem na nowo poczuć ten dreszczyk emocji podczas lektury, gdyż na rynku znów ukazało się „Another” tym razem jednak w wersji… książkowej. I jeśli wydaje się wam, że do tytułu wróciło wydawnictwo spod Szczecina to nie. Tutaj zaskoczenie, bo po ten tytuł sięgnęło Waneko. Specyficzna sytuacja, ale dla czytelnika to tylko na plus, bo ma kolejną szansę, aby zasiąść do lektury i poznać tę historię. I nie będę wam mówił, która z nich jest lepsza, nie będę namawiał do jednego wyboru, bo to kwestia preferencji w dużej mierze, ale napiszę, że według mnie warto poznać obydwie (aha jest też seria anime) a w jakiej kolejności? Pewnie książka, a następne na deser manga (choć miejcie świadomość, że efektu zaskoczenia już nie osiągniecie).

No dobrze, tylko co to Another w ogóle jest? Ano jest to korzystająca ze wszystkich dobrodziejstw gatunku opowieść grozy w bardzo japońskim klimacie i mocno w nim zakorzeniona. Autor książki Yukito Ayatsuji czerpie garściami z dorobku poprzedników, dzięki czemu od samego początku jest dość gęsty, mroczny a przede wszystkim zaskakujący klimat opowieści i trzymająca nas w napięciu fabuła. Fabuła, która swoją drogą mnie porwała, choć w środku przez chwilę poczułem, że jest nieco „przegięta”. Szybko jednak wszystko wróciło do początkowej formy i już do końca nie sprawiało, że czułem jakiś dysonans. Historia opowiada o losach pewnego nastolatka, który zmuszony jest opuścić Tokio i kontynuować naukę w mniejszym mieści u podnóża jednej z gór. I choć wydaje mu się, że zaczął źle, bo zamiast do szkoły to trafia do szpitala, to jednak nie może przypuszczać – i nie przypuszcza – że to dopiero początek jego kłopotów. Wszystko bowiem komplikuje się, gdy poznaję nastolatkę z opaską na jednym oku… Czemu mu się wydaje, że tylko on ją widzi? Chłopak na co dzień zaczytujący się w horrorach, nagle staje się głównym bohaterem jednego z nich. A wraz z nim do tej historii trafiamy i my.

 I napiszę wam szczerze, że od samego początku do końca nie jesteśmy w stanie z tej opowieści grozy wyjść, bo pochłania nas ona w pełni, szczególnie jeśli przepadacie i odnajdujecie się we wspomnianych wcześniej japońskich tytułach jak Ring czy inne mu podobne produkcje. Tutaj też mamy do czynienia z duchami, ciągłą śmiercią, tajemnicą i niezwykłymi zagadkami. Całość jest z jednej strony dość lekka (jak na gatunek, wokół którego się porusza), a z drugiej niezwykle mroczna i niekiedy dość brutalna (?). Postawione przed nami pytanie niezwykle nas intryguje, a że autor nie chce za szybko zdradzać odpowiedzi, za to rzuca nam kolejne wskazówki i plącze kolejne supły do rozwiązania, to w historii tej się zaczytujemy, wręcz ją pożeramy. Jak wspomniałem wcześniej, w pewnym momencie zmierza w kierunku już za dużego braku realizmu (okej, wiem, że jesteśmy w świecie horroru), przez co zapala nam się kontrolna lampka, ale szybko gaśnie, bo Japończyk świetnie z tej sytuacji wychodzi, odsłaniając nam kolejne wskazówki prowadzące nas do zakończenia, które doskonale komponują się i usprawiedliwiają wcześniejsze tropy i pomysły autora.

Bardzo ciekawe są postaci stworzone przez Japończyka, bardzo dobrze ukazuje relacje międzyludzkie (mocno specyficzne trzeba przyznać) i pomysł na intrygę jest niczego sobie. W połączeniu z lekkim piórem autora sprawia to, że lektura jest płynna i nas ciekawi. To wszystko są cechy i zalety, które powodują, że po książkę naprawdę warto sięgnąć, nawet jeśli do mang jest wam daleko. Historia się sama broni, więc korzystajcie z okazji i jeśli nie czytaliście wcześniej mangi, to przeczytajcie tę książkę, bo naprawdę warto.

 

Tytuł: Another

  • Scenariusz: Yukito Ajatsuji
  • Rysunki: Shiho Enta
  • Tłumaczenie: Alicja Jeziorska
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Data publikacji: 07.03.2024 r.
  • Oprawa: miękka
  • Druk: czarno-biały
  • ISBN-13: 9788382426502
  • Cena: 49,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus