Graham Masterton "Wojownicy nocy" - recenzja

Autor: Luiza Dobrzyńska Redaktor: Motyl

Dodane: 16-11-2013 17:17 ()


Biorąc do ręki książkę Grahama Mastertona oczekuje się zwykle prawdziwej uczty duchowej i rzadko kiedy czytelnik doznaje zawodu. Jak każdy pisarz, tak i Masterton miewa słabsze utwory. Można jednak śmiało powiedzieć, że najmniej udane dzieła tego autora bywają więcej warte niż najlepsze książki wielu innych pisarzy, parających się horrorem. Jego specyficzny sposób konstruowania fabuły i kreślenia postaci jest nie do splagiatowania, nawet gdyby wziął się za to ktoś bardzo zdolny. Znawca twórczości Mastertona natychmiast rozpozna utwór pisany inną, choćby nie wiedzieć jak zręczną ręką. Na szczęście autorstwo książki "Wojownicy nocy", nie budzi żadnych wątpliwości. Jest to jedno z lepszych literackich osiągnięć Mastertona - dopracowany, inteligentny, niesamowicie wciągający horror.

Henry Watkins wykłada filozofię na uniwersytecie, a ponadto pisze książki i artykuły. Jego poukładane, niezbyt ekscytujące życie zakłóca nagle znalezienie na plaży zwłok młodej dziewczyny. Razem, z nim na zwłoki natykają sie Susan Sczaniecka i Gil Miller, młodzi ludzie mieszkający w okolicy plaży. To, że dziewczyna zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, jest wystarczająco smutne, ale grozy tej sprawie przydaje fakt, że badająca zwłoki policja znajduje żerujące na nich dziwne, niezwykle agresywne węgorze. Jeszcze tego samego dnia Gil i Susan zostają zaproszeni na kolację przez ludzi, podających się za dziennikarzy. Oboje mają to samo nazwisko - Springer - i bardzo podobne imiona. Podejrzenia młodych ludzi wzbudza fakt, że ci którzy ich zapraszają, są żywym odzwierciedleniem ich ideału partnera płci przeciwnej, są jednak zbyt ciekawi, by odmówić. Również Henry Watkins ma tego dnia odwiedziny. Mężczyzna przedstawiający się jako Paul Springer zaprasza go na kolację, po czym odchodzi. Wkrótce po nim w domu Watkinsa pojawia się... dziewczyna z plaży, nie wydająca się ani duchem, ani żywą kobietą, ale czymś pośrednim. Zapowiada, że "coś się wydarzy" i znika. Henry kładzie to na karb wypitej wcześniej whisky. Gdy jednak okazuje się, że wszyscy trzej nieznajomi wyznaczyli uczestnikom zajścia na plaży spotkanie w tej samej restauracji, jest to tylko pierwsza zapowiedź przerażających zdarzeń, które staną się ich udziałem...

Graham Masterton nie byłby sobą, gdyby tworząc "Wojowników nocy" nie sięgnął do bogatej skarbnicy indiańskich mitów i legend. Jego obsesyjne wręcz próby odkrycia i niejakiego poukładania na swój użytek tego, co wymyka się ludzkiemu pojmowaniu świata noszą znamiona nieomal religijnych poszukiwań. Na wszystkim, czego używa do tworzenia swych opowieści, odciska własne unikalne piętno. Po mistrzowsku przeciwstawia magię i legendy dawnych ludów współczesnej nauce i technice stworzonej przez białego człowieka. Oczywiście przypisanie całej wspomnianej nauki i techniki białemu człowiekowi to pewne uproszczenie. chodzi jednak o skontrastowanie tych dwu spraw. Mastertonowi udaje się to wspaniale. "Wojownicy nocy" nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Do tego trzeba doliczyć bohaterów. stworzonych przez pisarza z dokładnością artysty-rzeźbiarza. Tworzy żywe, pełne ognia postacie, targane sprzecznymi emocjami osobowości, z których żadna nie jest płaska ani jednobarwna. Co ważniejsze, każda z tych osobowości jest dynamiczna, zmienia się pod wpływem wydarzeń, podobnie jak dzieje się to ze wszystkimi ludźmi. Mało który pisarz umie uchwycić ten proces równie dobrze jak Masterton.

Jeśli można coś zarzucić wydaniu książki, to może tylko sztampową grafikę i marny karton, którego użyto na okładkę. Jest bardzo podatny na uszkodzenia, dlatego powieść po kilkakrotnym przeczytaniu nie będzie juz raczej wyglądać jak nowa. Poza tym jest to książka wydana zupełnie przyzwoicie i nadająca sie do uzupełnienia domowej kolekcji.

 

Tytuł: „Wojownicy nocy"

  • Autor: Graham Masterton
  • Język oryginały: angielski
  • Tłumacz: Radosław Kot
  • Gatunek: horror
  • Okładka: miękka
  • Ilość stron: 380
  • Wydanie: III
  • Rok wydania: październik 2013
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Cena: 34.90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za przesłanie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus