Andrzej Ziemiański "Pomnik Cesarzowej Achai" - recenzja

Autor: Agata "Evv" Domagała Redaktor: Kilm

Dodane: 17-10-2012 20:52 ()


W grudniu 2004 roku na rynku pojawiła się ostatnia część trylogii Andrzeja Ziemiańskiego, opowiadająca o przygodach Achai. Po ośmiu latach autor ponownie otworzył wrota do swojego świata, pozwalając czytelnikom jeszcze raz zanurzyć się w krainie magii i krwi. Tym razem jednak nie spotkamy się z tytułową bohaterką, bowiem od wydarzeń z ostatniego tomu trylogii minęło tysiąc lat, a po cesarzowej pozostały tylko wspomnienia i pomnik.

Królestwo, które Achaja stworzyła wraz z Biafrem, zaczęło się rozpadać. Jego nowi władcy usilnie starają się temu zapobiec. Podczas eksploatacji terenów dawnych wojen, ich droga krzyżuje się z kampanią Cichych Braci. Sojusz między dwoma frakcjami być może przyczyni się do ocalenia świata! Ale co, jeśli ludzie pozbawieni Bogów i armia Arkach staną się wrogami?

W Pomniku Cesarzowej Achai mamy dwie bohaterki, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Pierwsza z nich to Kai. Jest młodą czarodziejką, posiadającą specjalny dar widzenia przeszłości. Ma dom, rodzinę, nigdy nie zaznała głodu. Jednak jej życie diametralnie się zmienia, kiedy spotyka Mereditha (nieśmiertelnego). Kai jest idealistką, co nie raz i nie dwa wpędzi ją w kłopoty. Jest miła i uczynna, choć często kieruje nią naiwność.

Drugą bohaterką jest Shen – córka rybaka, która z własnej woli zaciągnęła się do cesarskiego wojska, kierowana idealistycznymi obrazami przyszłości, jaką uda się jej wywalczyć. Ponadto w domu nie żyło jej się najlepiej. Liczyła na to, że armia otoczy ją lepszą opieką. Shen na początku jest zagubiona i nie wie, co powinna ze sobą zrobić. Jednak sytuacja na froncie zmienia ją. Dziewczyna uświadamia sobie, że nie przetrwa zbyt długo ze swoim podejściem. W ten sposób z szarej myszki przeistacza się w odważną, sprytną kobietę, gotową walczyć za swoje marzenia.

Obie bohaterki należą do grupy bohaterów dynamicznych. Z ilością przeczytanych stron możemy zauważyć, że dziewczyny zmieniają się, dorastają. Dzięki opisom Ziemiańskiego możemy wejrzeć w umysły bohaterek i przeżywać z nimi wszystko, odczuwając te same emocje, co one.

Jednym z najciekawszych elementów książki jest zestawienie ze sobą dwóch światów – świata Cichych Braci i świata Arkach. Zderzają się tutaj technologia i magia, dwie odmienne kultury, różne zachowania, autorytety i przekonania. Autor przedstawia ten motyw niesamowicie realistyczne, po mistrzowsku operując słowem. Dzięki temu „dodatkowi”, uniwersum świata Achai staje się ciekawsze, bardziej intrygujące, a starzy fani Ziemiańskiego i jego trylogii poczują powiew świeżości, który zdecydowanie poprawi ich nastroje po ośmiu latach czekania. Nie wszystkim jednak spodoba się wprowadzenie zmechanizowanej kultury do świata „magii i miecza”, bowiem jest to dość specyficzny motyw – zetknięcie się z nim w świecie Achai może być szokujące.

Autor i tym razem pozwolił, aby do jego opowieści wkradła się pewna doza realizmu. Świat, w którym podstawą jest technologia, tylko potęguje to wrażenie, a prosty przystępny język pozwala czytelnikowi wczuć się w historię. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Pomnik cesarzowej Achai nie jest tylko zwykłą kontynuacją. Książka ta pozwala nam spojrzeć na świat przedstawiony pod zupełnie innym kątem. Autor wprowadził mnóstwo zmian i dodatków, chociażby Polskę, którą przedstawia jako elitę w „wyścigu zbrojeń”. Kto wie, jak to wszystko się rozwinie w kolejnych tomach? Jedno jest pewne - owe zmiany nie ujmują całej historii, a wręcz przeciwnie, otwierają przed czytelnikami i autorem wiele nowych możliwości.

Pomnik cesarzowej Achai jest obowiązkową pozycją dla fanów twórczości Ziemiańskiego, niezależnie od tego, czy lubią czytać o nowoczesnej technologii. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to geniusz literacki, napisany przez mistrza. Autor zawarł w niej wszystko to, co polska fantastyka zawierać powinna – humor, ekstrawaganckich bohaterów i krew.

Korekta: Kilm

Tytuł: Pomnik Cesarzowej Achai

Autor: Andrzej Ziemiański

Cykl: Pomnik Cesarzowej Achai

Tom: 1

Wydawca: Fabryka Słów

Data wydania: 4 kwietnia 2012

Oprawa: miękka

Stron: 688

Format: 125x195 mm

ISBN: 978-83-7574-675-4

Cena: 49,90zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za przesłanie egzemplarza do recenzji.

 

Powiązane artykuły:

Andrzej Ziemiański "Toy Wars" - recenzja

Andrzej Ziemiański "Achaja" t.1 - recenzja

Andrzej Ziemiański "Breslau forever" - recenzja


comments powered by Disqus