Adrian Tchaikovsky "Ścieżka skarabeusza" - recenzja
Dodane: 02-10-2011 15:01 ()
Ścieżka skarabeusza, piąty tom cyklu Adriana Tchaikovsky'ego, otwiera drugi osobny ciąg powieści składających się na serię Cienie pojętnych. Mniej więcej rok po częściowym zamknięciu wątków zaprezentowanym w Hołdzie dla mroku w świecie owadopodobnych ras panuje swego rodzaju zawieszenie broni, dające bohaterom czas na uporanie się ze zmianami, które zaszły w ich życiu.
Konstrukcyjnie tom ten z dotychczasowych najbardziej przypomina Krew modliszki - tu również mamy do czynienia z zupełnie nowym miejscem akcji, stanowiącym kolejną okazję do rozszerzenia świata przedstawionego zarówno geograficznie, jak i pod względem przedstawionych ras i nowych pomysłów. Większa cześć akcji dzieje się w jednym, nieznanym dotąd mieście o nowej kulturze, zamieszkanym przez nieco inne odmiany owadopodobnych ludzi. Pojawia się też nowa odsłona magicznych aspektów świata, których każdy kolejny tom wnosił jak dotąd coraz więcej. Ten aspekt zresztą stanowi chyba jeden z głównych zarzutów wobec tej części cyklu. Do tej pory, choć magia i zjawiska (z perspektywy bohaterów) nadprzyrodzone odgrywały w Cieniach pojętnych kluczową rolę, były jednak stosowane oszczędnie, ich możliwości były niejasne i kryły się w tytułowych cieniach. Natomiast tutaj ich obecność jest wyraźnie widoczna zarówno dla postaci jak i dla czytelnika, i chociaż tłumaczy to egzotyka scenerii, to jednak ta otwartość we włączaniu w świat elementów magicznych burzy nieco jego równowagę.
Ścieżka skarabeusza stanowi swego rodzaju interludium, służące głównie rozwojowi postaci i ich relacji, ale mimo to tom ten jest obszerny - najgrubszy z dotychczasowych. Z jednej strony nie brakuje w nim akcji, w tym bardzo przygodowych w charakterze epizodów, przypominających najbardziej pierwszą część cyklu. Z drugiej jednak nie wydarza się tu wiele rzeczy zmieniających ogólny układ sił w świecie przedstawionym. Niektórych czytelników może więc zrazić stosunkowe oddalenie przedstawianych wydarzeń od wątków, które do tej pory stanowiły oś cyklu.
Wachlarz bohaterów pojawiających w tym tomie jest znacznie ograniczony - ze znanych z poprzednich części cyklu postaci w większej roli występują tu właściwie trzy osoby, z czego dwie wysuwają się na pozycję wyraźnie dominujących. Książka opowiada na dobrą sprawę o Che i Thalryku - o tym, jak wpłynęły na nich wydarzenia poprzedniego tomu, jak zmieniła się nie tylko ich sytuacja, ale też ich postrzeganie świata. Kilka nowych postaci drugo- i trzecioplanowych, choć wzbudza sympatię czytelnika, raczej nie wygląda na bohaterów, którzy będą mieli większe znaczenie w dalszej części cyklu.
Na uwagę zasługuje natomiast dalszy rozwój kluczowych bohaterów, w tym przede wszystkim Cheerwell. Główna bohaterka, niezbyt obyta w świecie młoda dziewczyna, to postać, która bardzo łatwo mogłaby stać się nieciekawa czy nawet irytująca dla czytelnika, jak to niestety często dzieje się w fantasy. Tymczasem Tchaikovsky'emu udało się w sprawny sposób przedstawić przemianę tej postaci z nieco nieporadnej osóbki w młodą kobietę, wciąż nie zawsze pewną siebie i niepozbawioną słabości, ale potrafiącą dojrzale poradzić sobie w wielu sytuacjach. Dzięki temu unika się też spotykanej często sytuacji, kiedy to główny bohater staje się raczej pretekstem do prowadzenia fabuły, zaś prawdziwie atrakcyjnymi postaciami stają się bohaterowie drugoplanowi - w tym tomie nawet najbarwniejszy chyba bohater całego cyklu, Thalryk, ustępuje przed naprawdę dobrze zarysowaną postacią Cheerwell.
Ścieżka skarabeusza stanowi w znacznym stopniu zamkniętą całość; nietrudno jednak wyobrazić sobie, jaką role odgrywać będzie w całokształcie serii. Chociaż na rewolucyjne przemiany w świecie przestawionym poczekać trzeba będzie do następnego tomu (Morska straż już niedługo zostanie wydana w Polsce), to jednak jest to tom, który zdecydowanie nie powinien zawieść tych, którzy polubili stworzony przez Tchaikovsky'ego świat Pojętnych.
Korekta: Kilm
Tytuł: Ścieżka skarabeusza
Tytuł oryginału: The Scarab Path
Tom: 5
Autor: Adrian Tchaikovsky
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawca: Rebis
Data wydania: 5 lipca 2011
Liczba stron: 752
Format: 13,2x 20,2cm
ISBN-13: 978-83-7510-638-1
Oprawa: miękka
Cena: 45,90 zł
Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za przesłanie egzemplarza do recenzji.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...