Recenzja książki "Bóg Imperator Diuny" Franka Herberta

Autor: Korwin Aribald Redaktor: druzila

Dodane: 02-06-2009 16:09 ()


 „Bóg Imperator Diuny" jest czwartą częścią cyklu Franka Herberta o planecie Arrakis i jej władcach - rodzie Atrydów. Wydawnictwo Rebis jak zwykle przygotowało dla czytelników znakomicie wydaną książkę, w twardej oprawie, ze świetnymi grafikami Wojciecha Siudmaka. Już samo wzięcie do ręki tomu sprawia wielką przyjemność, która pogłębia się wraz z zanurzaniem w lekturze.

Od wydarzeń opisanych w „Dzieciach Diuny" - trzeciej części cyklu, władca znanego uniwersum się nie zmienił. Wciąż jest nim Leto II, który stoi na czele Imperium od trzech tysięcy lat. Planeta rodu Atrydów, kiedyś Arrakis, teraz Rakis - przeistoczyła się niesłychanie. Z miejsca pustynnego, gdzie życie jest trudne, Diuna stała się zielona i tętniąca życiem. Transformacja planety zniszczyła wielkie czerwie, które produkowały melanż. Przyprawa nie jest już wytwarzana, choć jej zapasy wystarczą jeszcze na długo, co umacnia władzę cesarza. Za pomocą melanżu monarcha steruje takimi potęgami w państwie, jak zakonami Bene Gesserit i Tleilaxan czy Gildią Kosmiczną. Władca będąc w centrum polityki, cementując mariaż tronu i ołtarza, postanawia zrealizować śmiały i ambitny plan kosmiczny, określany mianem Złotego Szlaku. Przeszkadzają mu w tym najbardziej wpływowe organizacje, usiłujące za pomocą arcyprzebiegłych intryg odsunąć go od rządów. Imperator jednak potrafi przewidywać przyszłość...

Niezwykle ciekawe jest skupienie fabuły na osobie Boga Imperatora. Leto II przechodzi długotrwałą przemianę w czerwia. Herbert całą jego historię przedstawia w formie wspomnień bohatera. Pozwala to na zaprezentowanie uczuć i myśli władcy - istoty tylko w połowie ludzkiej. Uczynione to jest w sposób niesamowity i w pełni przekonujący. Leto niekiedy przypomina sobie, że był najpotężniejszym człowiekiem we wszechświecie, jednak w efekcie licznych przemian stał się hybrydą. Czytając kolejne stronice, możemy poznać psychikę tej istoty, zmierzyć się z dramatami, które przeżył.

Jednocześnie wyeksponowanie wewnętrznych przeżyć Leto pozwala Herbertowi na snucie rozważań na tematy, które zawsze go interesowały. Należą do nich przede wszystkim władza oraz dylematy z nią związane. Wiele miejsca zajmują więc refleksje nad mechanizmami polityki i sposobami walki o przywództwo. Dla Herberta równie ważna jest etyczna strona zagadnienia. Autor zastanawia się, na ile władza może i powinna być sprawowana jednoosobowo, a na ile demokratycznie, i jakie będą tego skutki. Rozważa również to, w jakim stopniu rządzący powinni (a także są w stanie) stosować zmiany w rzeczywistości społecznej; na ile zmiany te są zależne od samego społeczeństwa, od wolnej woli jego jednostek. Dodatkowo dochodzi do tego element fantastyczny, związany z widzeniem przez Leto przyszłości, jako mogący wpływać na wnioski z powyższych rozważań.

Twórca „Kronik Diuny" konsekwentnie prowadzi oryginalną narrację. Pełno w niej barokowych opisów, poetyckich porównań i myśli odbiegających często od głównego wątku. Towarzyszy temu zwolnienie tempa akcji i zdominowanie tekstu przez fragmenty poświęcone licznym przemyśleniom postaci. Mimo tego książka jest pełna napięcia i dramaturgii, przykuwa uwagę czytelnika od początku i nie pozwala na jej rozproszenie aż do samego końca. Czyta się ją wolno, acz przyjemnie, rozkoszując się bogactwem języka i głębią wywodu.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty należy ocenić „Boga Imperatora Diuny" jako powieść bardzo dobrą, nie odbiegającą poziomem od poprzednich tomów. Konsekwencją tego stwierdzenia może być tylko jeden wniosek: zdecydowanie polecam książkę każdemu czytelnikowi, który od lektury wymaga czegoś więcej niż krótkiego oderwania się od rzeczywistości.

korekta: Druzila

 

 

Tytuł: Bóg Imperator Diuny

Autor: Frank Herbert

Tłumaczenie: Marek Michowski

Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis

Oprawa: płótnpodobna z obwolutą

Liczba stron: 496

Format: 150 x 225

Cena: 49.90 zł

 

Zobacz też:

Recenzja książki "Diuna" Franka Herberta

Recenzja książki "Mesjasz Diuny" Franka Herberta

Recenzja książki "Dzieci Diuny" Franka Herberta

Recenzja książki "Dzihad butleriański" B. Herberta i K. J. Andersona

 

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie książki do recenzji.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...