„Las” - recenzja

Autor: Piotr Dymmel Redaktor: Motyl

Dodane: 26-04-2023 23:56 ()


Las Thomasa Otta to komiks, o którym nie da się mówić, pomijając technikę, w jakiej został wykonany, ponieważ fakt ten bardzo dociąża treści w owym tytule zawarte - a nawet tworzy sensy wyższego rzędu. Jednak o tym za chwilę. Komiks Otta został stworzony przy pomocy techniki scratchboardingu, czyli niezmiernie pracochłonnego rycia białych kresek w zaczernionej planszy. Jest to technika niejako zero-jedynkowa: artysta nie ma miejsca na margines błędu, bo każda artystyczna decyzja, każda wydobyta z czarnego tła kreska jest nieodwracalna – to, co już jest „wydobyte”, mocno rzutuje na kolejne decyzje i ostateczny kształt całości. Może dlatego Las ma tylko dwadzieścia pięć plansz, zapadającą głęboko w pamięć okładkę, jak i setki skupionych godzin zaklętych w tych pedantycznych ilustracjach. Mając tego świadomość, pewne pytania nasuwają się więc niejako samoistnie, z tym bodajże najważniejszym: o czym warto opowiadać, pracując w tak kapryśnym medium, z takim nakładem sił? Oczywiście o sprawach fundamentalnych: życiu, śmierci, lęku. 

W przypadku komiksu Otta śmierć spotyka dziadka, a strach płynący z konfrontacji z doświadczenia śmierci bliskiej osoby będzie musiał oswoić wnuczek, wybierając się do lasu, by w jego mrocznych ostępach, na krętych ścieżkach i wobec projekcji dziecięcych lęków, dotrzeć do światła, czyli życia. To bardzo prosto opowiedziana historia, ale satysfakcjonująca, uniwersalna (kto z nas nie ma w bagażu życiowych doświadczeń podobnej historii?) i domknięta. 

Jednak wracając do początkowej myśli - na tym sensy Lasu się nie wyczerpują, bo czy patrząc szerzej, nie da się wrzucić tej opowieści w nośną metaforę lasu symbolizującego lęki twórcy, który zaczynając skrobać w czarnej materii planszy, nie wie, jaki będzie rezultat jego artystycznych ambicji? Śmierć porażki czy życie zrealizowanego, satysfakcjonującego zamysłu? Coś mi tam mówi, że o tym też jest ten komiks.

I zupełnie na marginesie tylko dodam, że Las to kolejna w katalogu Kultury pozycja, która bawi się wieloznacznościami metaforycznej wędrówki przez leśne ostępy. Tak było przy okazji W tajemniczym, ciemnym lesie Winshlussa czy Pięknej ciemności duetu Kerascoët/Vehlmann. Las Thomasa Otta udanie kontynuuje tę podróż.

 

Tytuł: Las

  • Scenariusz: Thomas Ott
  • Rysunki: Thomas Ott
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Data publikacji: 20.04.2023 r.
  • Druk: cz-b
  • Oprawa: twarda
  • Format: 190x265 mm
  • Stron: 32
  • ISBN: 9788367360296
  • Cena: 49,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus