„Biblia - komiks” - recenzja

Autor: Jacek Szeląg Redaktor: Motyl

Dodane: 08-07-2021 16:35 ()


Komiks jako medium we współczesnej kulturze jest wspaniałym nośnikiem i przekaźnikiem informacji. Dla większości społeczeństw (mam nadzieję, że już się to zmienia) „historyjki” obrazkowe z dymkami są skierowane tylko dla osób o niewygórowanym wskaźniku IQ. Czytelnicy doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo błędne jest to myślenie. A co się stanie, jeśli powyższy środek przekazu połączymy z Księgą Ksiąg, jaką jest Biblia? Biblia i komiks to niby dwie sprzeczności.

Pismo Święte niezmiennie od wieków pozostaje jedną z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkość. Skarbnica mądrości oraz wiedzy o Bogu i człowieku podlega coraz to nowszym badaniom i rozważaniom, pojawiają się świeże publikacje, tłumaczenia oraz kolejne edycje w najróżniejszych formułach. Znane z publikacji książek o tematyce religijnej „Wydawnictwo M” wznowiło bestseller, jakim jest „Biblia komiks”. Pierwsze wydanie z roku 2014 zostało znacząco poprawione. Wydanie drugie tego opasłego dzieła liczy sobie bagatela 832 strony. Cały komiks został podzielony według dobrze znanego układu na Stary i Nowy Testament. Do wznowionej księgi (w rzeczywistości jest to księga, wiele wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu komiksów oraz nie tylko ich powinno się wzorować na sposobie publikacji tego tytułu) dodano 25 historii, których zabrakło w pierwszym wydaniu, oraz 23 starsze opowieści, które były publikowanie w pierwszym wydaniu, zostały poszerzone, aby lepiej i bardziej przystępnie oddać klimat i ducha Pisma Świętego. Komiks – gigant został narysowany przez Sergio Cariello. Brazylijski rysownik z wielkim wyczuciem i klasą pokazał, że komiksowa kreska i sznyt mogą sprawdzić się w tego typu publikacji. Rysunku uczył się w szkole legendarnego Joe Kuberta („The Brave and the Bolt vol.1”, „Sgt. Rock”) w Stanach Zjednoczonych. Od małego miał przeświadczenie, że chce zajmować się komiksem. Mając 11 lat, już publikował swoje komiksowe historie w lokalnej gazecie. Będąc na drugim roku w powyższej szkole, John Romita Jr. zatrudnił go jako liternika w wydawnictwie Marvel. Pracował też przez 7 lat jako wykładowca w szkole Kuberta, prowadząc kursy dla przyszłych rysowników komiksów. Ponadto jako nastolatek zafascynowany był pierwszym wydaniem „Biblii w komiksie” z 1972 roku (tj. wspólnego dzieła Ivy Hoth i Andre Le Blanca) i wtedy zapragnął narysowania swojej wersji Świętej Księgi. Czytając komiks miałem wrażenie, że gdzieś wcześniej widziałem rysunki tego autora.

Po zagłębieniu się w temacie dokopałem się do informacji, że Sergio współpracował też z wydawnictwem CrossGen Comics, w którym pomagał przy tworzeniu serii „Crux”. Swego czasu wybrana część oferty CrossGen Comics była polskim czytelnikom prezentowana przez wydawnictwo Egmont (a konkretnie w latach 2003 – 2004). Ów wydawca zaproponował nam kilka serii, w tym „Wyprawę” oraz „Dziedzica”. Wracając do „Biblia komiks” w oryginale „The Action Bible”, rysunki są czytelne, a przy tym nieprzeładowane. Podczas pierwszego zapoznania się z tą propozycją wydawniczą wydawać się może, że rysunkowe interpretacje Biblii są infantylne i okrojone. Nie postrzegałbym tej okoliczności jako minusa. Tego typu komiks ma być przecież przystępny dla szerokiego grona czytelników w każdym wieku, musi być zrozumiały i w miarę klarowny sposób przybliżać treści Starego i Nowego Testamentu. O skali jego czytelności i przejrzystości może świadczyć nakład, w jakim ta interpretacja Słowa Bożego została rozkolportowana. A jest to imponująca liczba 51 milionów kopii. Do tego przetłumaczona na 29 języków i wydana w 32 krajach.

Polskie wydanie komiksu posiada Imprimatur Kościoła katolickiego. Oznacza to oficjalne pozwolenie na druk i aprobatę rysunkowej wersji Ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Swoimi rysunkami Sergio Cariello na nowo ożywia znane wszystkim historie. Świetnie oddaje dynamikę w rysunkach, starannie nałożono kolory i umiejętnie wykadrowano poszczególne sceny, co oznacza większą przystępność dla czytelnika. To zaś zwiększa atrakcyjność niniejszego, poszerzonego wydania.

Wydawnictwo M zdecydowanie stanęło na wysokości zadania. Komiks został znakomicie wydany. Oprawa twarda, szyta i klejona, 832 strony na papierze kredowym, pełen kolor. Okładka lakierowana. Piękne, ponadczasowe wydawnictwo. Każda osoba bez względu na wiek, mając przed sobą ten komiks, będzie zachwycona. Wspaniały prezent dla dzieci przystępujących do sakramentu eucharystii oraz dla wielu komiksiarzy, którzy wychowani na superbohaterach, zapominają o prawdziwych bohaterach, jakim był np. Noe czy Dawid, który pokonał Goliata. Piękne wydawnictwo, do którego będę często wracał.

P.S. Równocześnie zachęcamy do zapoznania się krótkim wywiadem z Sergio Cariello dostępnym na naszym portalu.

 

Tytuł: Biblia – komiks

  • Scenariusz: na podstawie skryptu Ivy Hoth
  • Rysunki: Sergio Cariello
  • Kolory: Impacto Studios i Maxflan Araujo
  • Wydawca wersji polskie: Wydawnictwo M
  • Wydanie: drugie, rozszerzone
  • Data publikacji: 02.06.2021 r. 
  • Oprawa: twarda, szyta klejona
  • Format: 170 x 260 mm
  • Liczba stron: 832
  • Cena: 99,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu M za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus