Rysując Biblię - wywiad z Sergio Cariello, autorem rysunków do „Biblii Komiksu”

Autor: Paragon Redaktor: Motyl

Dodane: 06-10-2018 08:59 ()


W parafii Św. Józefa Oblubieńca w Krakowie ukazuje się pismo pt. „W Rodzinie Józefa”. W numerze z września br. można znaleźć wywiad z Sergio Cariello. Autor rysował dla DC, Marvela, Disneya i innych edytorów. Przede wszystkim znany jest z komiksowej adaptacji Pisma Świętego - „Action Bible”. „Biblia Komiks”, bo taki tytuł nosi polska edycja tej publikacji, ukazała się w naszym kraju w roku 2014 nakładem Wydawnictwa M.

Za zgodą autora udostępniamy fragmenty rozmowy, rozmawia Jan Lorek.

 

Jak zainteresowałeś się, a następnie zacząłeś rysować komiksy?

Miłość do komiksów zaczęła się w bardzo wczesnym wieku. Kiedy miałem 5 lat powiedziałem rodzicom, że chcę się tym zajmować kiedy dorosnę. W wieku 11 lat moje prace były publikowane w lokalnej gazecie („Frederico, the Detective” - przyp. red.).

Co w Twoim życiu było najpierw: komiksy, rysunek, wiara?

Dorastałem w Kościele! Moi rodzice zabierali mnie do kościoła i szkółki niedzielnej odkąd byłem dzieckiem. Tak więc wiedziałem o Biblii i Ewangelii od wczesnych lat życia. Zaangażowanie w rysowanie komiksów przyszło najpierw. Zaangażowanie w podążanie za Chrystusem nieco później, kiedy byłem nastolatkiem.

Jak wpadłeś na pomysł opracowania Biblii w formie komiksu?

Nie był mój. Pomysł już istniał. Czytałem starą wersję z tego samego wydawnictwa (David C. Cook  – przyp. red.) z 1972 r. Pokochałem ją i pomyślałem, że też chciałbym taką zrobić, żeby spełnić swoje komiksowe marzenie. Wydawca, biorąc pod uwagę sukces jaki odniosłem jako rysownik, przyszedł do mnie z prośbą opracowania Biblii w komiksie.

(...)

W jaki sposób opracowałeś wygląd postaci biblijnych?

Było dużo źródeł i inwencji. Korzystałem ze zdjęć z książek, Internetu i starych rysunków o tej samej tematyce autorstwa innych artystów. Kupowałem też zabawki, jakąś prawdziwą broń – na przykład miecz, prawdziwą szczękę osła, żeby bardziej precyzyjnie narysować historię Samsona: trzymając oślą szczękę, łatwiej mogłem zrozumieć, jak Samson ją trzymał.

(...)

Masz ulubiony fragment Pisma Świętego?

List do Rzymian 8:28. „Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według Jego zamysłu”. Kocham fragmenty Ewangelii przesyłane z mojego iPhona.

Sergio Cariello (ur. w 1964 r., w Brazylii). Rysunku uczył się w szkole Joe Kuberta w Stanach Zjednoczonych. Pracował dla największych amerykańskich wydawnictw komiksowych, takich jak Marvel („Iron Man”) czy DC („Batman”), ale także Disney, Dark Horse i innych. W 2010 r. ukazała się „Biblia Komiks”. Jest to komiksowa adaptacja Pisma Świętego, którą zilustrował. Oprócz komiksów rysuje także pojedyncze grafiki na specjalne zamówienia.

 

Galeria


comments powered by Disqus