„Fibi i jednorożec” tom 5: „Pod znakiem jednorożca” – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 11-04-2021 19:05 ()


Przygoda, przygoda – każdej chwili szkoda! Doskonale rozumie to Fibi, całkiem rezolutna dziewczynka o wielkiej wyobraźni, a także jej przyjaciółka, narcystyczny jednorożec o imieniu Marigold. Co tym razem czeka na nietypowy duet bohaterek?

Halloween to idealna okazja, aby zabawić się w przebieranki. Marigold zasugerowała, że warto zrealizować swoistą metamorfozę – dziewczynka na jakiś czas stanie się jednorożcem, a magiczna istota śmiertelniczką. Założenie urocze, a realizacja? No cóż… „W Halloween ważny jest element suspensu” – deklaruje Marigold. I faktycznie, aranżacja wydarzenia wydaje się bardzo nietypowa! Bo też naprawdę ujmujący jest styl, w jakim Dana Simpson – scenarzystka i rysowniczka serii – potrafi trafić w serca zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych entuzjastów opowieści komiksowych.

A co jeszcze czeka Marigold i Fibi? Okazuje się, że sympatyczne, skądinąd, bohaterki, wezmą też udział w dość osobliwej imprezie podczas wieczoru duchów. Potem zdziwi je długotrwałość pewnej mody, następnie zaczną zimowe zabawy na śniegu i lodzie, później ledwie wytrzymają kilkudniowe rozstanie, a w końcu wyjadą na biwak i zabiorą się za czytanie wakacyjnych lektur. Słowem – jest pomysł na serię, jest moc!

Z kolei bardzo sympatycznym dodatkiem jest również słowniczek zamieszczony na końcu albumu, w którym wyjaśniono terminy takie jak: dyletantka, globtroter, ostentacja czy suspens. Dzieciaki mogą dzięki temu łączyć naukę nowych słówek z czystą rozrywką. Niby malutki, pozornie mało znaczący zabieg, a tak naprawdę cudownie oddający myśl, że wiedza powinna się łączyć z zabawą.

Trzeba przyznać, że piąta część humorystycznej opowieści o dorastaniu dziewczynki Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożcowa piękność Marigold, nie traci nic z pierwotnego blasku. To w dalszym ciągu idealnie odmierzone proporcje humoru – nieco surrealistycznego, przygody – prawdziwej magicznej, a także emocji – uniwersalnych, dzięki czemu przygody niespotykanego duetu zachwycają za każdym razem. Tak samo, choć nieco inaczej. I naprawdę nie powinno dziwić, że komiks Dany Simpson bywa porównywany do „Calvina i Hobbesa” Billa Wattersona oraz „Fistaszków” Charlesa Schulza.

 

Tytuł: Fibi i jednorożec tom 5: Pod znakiem jednorożca

  • Scenariusz: Dana Simpson
  • Rysunki: Dana Simpson
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.10.2020 r.
  • Tłumaczenie: Mateusz Lis
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Format: 14,8x21,0 cm
  • ISBN: 978-83-281-9887-6
  • Stron: 176
  • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus