Czy patrzysz uważnie? - recenzja wydania DVD filmu „Focus”

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 24-09-2015 08:12 ()


Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się, jak krótko scharakteryzować „Focus”, można by odpowiedzieć, że jest to obraz sensacyjny z wątkiem romantycznym, będący kombinacją heist movie z filmem o iluzjonistach. I dużo w tym prawdy.

Obraz wyreżyserowany przez Glenna Ficarrę i Johna Requę opowiada o utalentowanym oszuście Nickym (Will Smith – „Faceci w czerni”, „Dzień Niepodległości”), który wtajemnicza w arkana swojego „fachu” młodą i niedoświadczoną Jess (Margot Robbie – „Wilk z Wall Street”). Piękna i pojętna dziewczyna szybko wykazuje smykałkę do kieszonkowych kradzieży oraz wdaje się w romans z mentorem. Gdy jednak ten nieoczekiwanie zrywa z nią wszelką znajomość, drogi obojga rozchodzą się, by później spotkać się w nieoczekiwanej sytuacji.

Nie da się ukryć, że sceny przedstawiające kradzieże w tłumie czy też objaśniające przekręty  przywodzą na myśl takie tytuły, jak: „Iluzja”, „Prestiż” czy „Iluzjonista”, tylko że zamiast prestidigitatorów mamy do czynienia z oszustami i złodziejami. W istocie, dzięki sprytnemu montażowi i odpowiednim cięciom kieszonkowcy przedstawieni są jako niesamowicie szybcy i wręcz urodzeni do tej roli, ze spokojem polując na coraz to nowych „jeleni”. Ich ofiary w mgnieniu oka tracą zegarki z rąk, portfele z kieszeni i pierścionki z palców, a widz ogląda te sceny z wielką przyjemnością i cisnącym się na usta uśmiechem. Tak wielką frajdę potrafią sprawić. Wśród zaskakujących momentów na szczególne wyróżnienie zasługuje – parafrazując „Ulicę Sezamkową” – scena, którą sponsorowała liczba 55. Nie mniej znakomity jest sposób, w jaki przedstawiono schwytanie głównego bohatera.

Obsada nie zawodzi. Sympatię wzbudza Nicky Willa Smitha, będący uroczym oraz wyluzowanym cwaniaczkiem. Margot Robbie zaś jest nie tylko piękną i ponętną, ale także bardzo utalentowaną i obiecującą aktorką. Swoją grą sprawia, że Jess jest zdecydowanie kimś więcej, niż tylko ładną, ale dwuwymiarową blondyneczką do wyeksponowania na ekranie (fanom Batmana z niecierpliwieniem pozostaje więc wyczekiwać jej występu w „Suicide Squad” w roli Harley Quinn, dziewczyny Jokera). Wydaje się, że między parą głównych aktorów brakuje chemii na ekranie, ale może wynikać to z tego, że Nicky początkowo broni się przed uczuciem, jakie rodzi się między nim a jego podopieczną. Jeśli chodzi o drugi plan, to Adrian Martinez – podobnie jak Michael Peña w „Ant-Manie” – kradnie każdą scenę, w której się pojawi, wprowadzając postacią Farhada niewątpliwie dużo humoru do całego filmu. Również nie można przejść obojętnie obok rozemocjonowanego hazardzisty granego przez B. D. Wonga.

Wydanie DVD, jak to już bywa z edycjami od Galapagos Films, umożliwia wybór napisów polskich oraz – co niezmiennie cieszy – angielskich, oprócz tego jest też kilka innych wariantów. Dźwięk Dolby Digital 5.1, czy to w oryginale, czy z polskim lektorem. Pośród dodatków znajdziemy jedynie niewykorzystane/rozszerzone sceny, więc miłośnicy bonusów oraz lepszej jakości obrazu mogą śmiało zapolować na wariant na Blu-Ray, pozostałym spokojnie wystarczy wersja na DVD.

Ficarra i Requa stworzyli bardzo sympatyczny film, który warto obejrzeć. Wprawdzie „Focus” to nie wielkie arcydzieło, ale na pewno to całkiem solidne i nieźle komediowe kino sensacyjne, dające sto minut dobrej rozrywki przed telewizorem. A w końcu o to chodzi, by miło spędzić czas podczas seansu, prawda?

 6/10

Tytuł: "Focus"

Reżyseria:  Glenn Ficarra, John Requa

Scenariusz: Glenn Ficarra, John Requa

Obsada:

  • Will Smith
  • Margot Robbie
  • B. D. Wong
  • Adrian Martinez
  • Gerald McRaney
  • Rodrigo Santoro
  • Brennan Brown

Muzyka: Nick Urata

Zdjęcia: Xavier Grobet

Montaż: Jan Kovac

Scenograf: Lisa K. Sessions

Czas trwania 100 minut

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus