Planszówka "Zaczęło się w Polsce"

Autor: Ivan Redaktor: Ivan aka Immortal

Dodane: 15-09-2009 12:41 ()


Gra ma charakter promocyjno-edukacyjny i powstała w związku z tegorocznymi obchodami dwóch ważnych dla Polski i Świata rocznic: wybuchu II wojny światowej oraz obrad Okrągłego Stołu i wyborów czerwcowych w Polsce w 1989 roku.

 

W grze "Zaczęło się w Polsce" gracz wciela się w postać historyczną, przedstawioną jako archetyp polskiego bohatera żyjącego w latach 1939-1989. Postać ta musi przebyć długą drogę, stawiając czoło wielu niebezpieczeństwom aby w końcu wziąć udział w kształtowaniu wolnej Polski. Ramy historyczne gry to czas II wojny światowej, czasy powojenne bloku wschodniego i Polski okresu PRL-u. Gra nieodmiennie kończy się rozpoczęciem obrad „Okrągłego Stołu" w 1989 roku, jednakże sam przebieg gry może przedstawić odmienną od prawdziwej wersję historii tego okresu. Dlatego też każda rozgrywka posiada niepowtarzalny przebieg i to od poczynań graczy zależy jak będzie wyglądała polska droga do wolności.

 

 

O mechanice gry

 

„Gra Zaczęło się w Polsce to fabularna gra planszowa z elementami gry karcianej. Bazuje na elementach klasycznej angielskiej gry planszowej Talisman oraz na standardowych zasadach fabularnych gier karcianych. Jest to pierwsze takie w Polsce połączenie gry planszowej z karcianą. Gra składa się z planszy zbudowanej z trzech kręgów, przedstawiających okresy chronologiczne i geograficzne Polski i Europy w latach 1939-1989. Rozgrywka polega na rywalizacji między graczami, którzy wcielając się w postacie archetypowych polskich bohaterów przemieszczają  się po planszy. Ich celem jest jak najszybsze dotarcie do Okrągłego Stołu, który znajduje się w jej centrum. Każda z postaci posiada potężną zasadę specjalną zmieniającą charakter całej rozgrywki.

Jednak najważniejszym elementem gry jest talia 300 kart, stanowiących element fabularny i przygodowy. Karty przedstawiają zjawiska, przeciwności oraz zdarzenia historyczne wspomnianego okresu. Manipulują one grą a będąc nadrzędną zasadą względem zasad ogólnych powodują, że każda rozgrywka wygląda inaczej. Karty mogą być zagrywane na określone pola na planszy, na siebie, bądź na innych graczy. Od sposobu ich zagrywania zależy sukces, bądź porażka.

Tworząc zasady i treści zawarte w kartach i na planszy starałem się pogodzić „grywalność" z zawartością historycznych elementów edukacyjnych. Gra była tworzoną z myślą o graczach w różnym wieku, jednakże nacisk jest położony na starszą młodzież szkolną. Staraliśmy się również uniknąć nadmiernego patosu nieodmiennie obecnego w większości wydawnictw dotyczących podobnej tematyki. Mam nadzieję, że udało się tego dokonać i gra nie tylko dostarczy dużej przyjemności z grania, ale również spełni zadanie edukacyjne przekazując wiele ważnych faktów historycznych dotyczących najnowszej historii Polski." 

Gregor Prędki- wrzesień 2009

 

 

O projekcie graficznym

 

„Początkowo planowałem, żeby w kartach zdarzeń i postaci wykorzystać fotografie, chcąc jednak  uniknąć  „podręcznikowej" estetyki, zdecydowałem się na narysowanie wszystkich kart. W ten sposób karty dziejów i postaci zyskały zupełnie inny kontekst zbliżając się w swojej formie graficznej do  komiksu. Do gry powstało w sumie ponad 400 rysunków. Interdyscyplinarny charakter tego wydawnictwa uważam za największy jego walor. Podobnie, jak przy grze Mega-Music mojego autorstwa zdecydowałem się na sprawdzony format pudełka w rozmiarze płyty winylowej, by podkreślić jak poprzednio, że wydawnictwo to kierowane jest między  innymi do fanów muzyki. Tym razem nie mam jednak wątpliwości, że jest to gra plus muzyka, a nie odwrotnie. Od dzieciństwa interesuję się flagami i godłami państw; wiedza z zakresu weksykologii była niezmiernie przydatna przy projektowaniu planszy gry oraz okładki gry i płyty CD. Na potrzeby wydawnictwa powstało też logo. Pojawiający się w grze orzełek zainspirowany został kultową dziś, popularną w  latach 80tych, japońską grą Space Invaders.  W planach mam realizację komputerowej gry typu shoot 'em up, wykorzystującą grafikę dwuwymiarową o przygodach dzielnego białego orzełka. Mówiąc o grafice chciałbym wspomnieć o  Mai Radeckiej,  z którą konsultowałem niemal wszystkie projekty występujące w grze. Wykorzystany na okładce wydawnictwa motyw „sztafety" jest jej pomysłem."

Tomo Żyżyk - wrzesień 2009

 

 

O soundtracku

 

„Piosenki, które składają się na ścieżkę dźwiękową zainspirowane zostały muzyką i historią okresu 1939-1989. Znajdziemy tutaj autorskie wersje klasycznych kompozycji, takich jak: utwór „Na pierwszy znak" z repertuaru przedwojennej gwiazdy - piosenkarki i aktorki Hanki Ordonówny, w wykonaniu Gaby Kulki; powstała w czasie II wojny piosenka partyzancka „Dziś do ciebie przyjść nie mogę" w wykonaniu Czesława Mozila i jego grupy Czesław Śpiewa; kompozycje „Umiłowany kraj" Tadeusza Sygietyńskiego do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i „Poranna wiadomość" autorstwa Grzegorza Ciechowskiego - oba w interpretacji zespołu Agressiva 69; utwór „Nim wstanie dzień" Krzysztofa Komedy do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Nosowskiej.

Na płycie nie mogło zabraknąć muzycznych interpretacji poezji: wiersz „Rehabilitacja" noblistki Wisławy Szymborskiej odkrywa na nowo grupa Mona; „Guziki" Zbigniewa Herberta - projekt Tomka Grocholi - Sudenes z gościnnym udziałem Tomo Żyżyka;  popularny w okresie przedwojennym i powojennym „Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy w interpretacji projektu Sepa & Mara do muzyki Bodka Pezdy. Z kolei L.U.C w utworze „Wizytówka firmy PRL" wykorzystał fragmenty autentycznych przemówień o wydźwięku ideologicznym.

W składankę włączono również nowe kompozycje, które swoim charakterem idealnie pasują do repertuaru płyty, jak np. „Okupacja" duetu Ballady i Romanse czy „Mój tata generał" autorstwa Artura Rojka. Sięgnięto i po kompozycje powstałe jeszcze przed Okrągłym Stołem: „Polska" grupy Aurora, „Wiatraki" grupy Made in Poland, „Tu nie będzie rewolucji" zespołu 1984 oraz „Jeszcze będzie przepięknie" zespołu Tilt.

Na płycie umieszczono dwie kompozycje anglojęzyczne. Spaceboy nagrał własną wersję „New Years' Day" z płyty „War" z repertuaru grupy U2, której słowa zainspirowane zostały ruchem „Solidarności" i wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Nagranie zawiera ponadto wersję koncertową „I'll Meet You In Poland Baby" grupy Foetus Jamesa George´a Thirlwella, australijskiego artysty związanego z Nowym Jorkiem i tamtejszą sceną no wave; od tytułu tej kompozycji wzięła nazwę cała składanka."

 

Tomo Żyżyk, Bodek Pezda - wrzesień 2009

 

 

Notka o autorach

 

Tomo Żyżyk, rocznik 1974, pomysłodawca i producent wydawnictwa, autor grafik i rysunków, współproducent CD. Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania: muzyk (obecnie wokalista w zespole Mona), grafik, rysownik, autor tekstów, wydawca, organizator koncertów ...

 

Autorem scenariusza i mechaniki gry Zaczęło się w Polsce jest Grzegorz Prędki, rocznik 1976, historyk i informatyk, fan i twórca gier planszowych i fabularnych.

 

Współproducentem CD jest Bodek Pezda, rocznik 1969, lider industrialno-rockowej formacji Agressiva 69,  producent, wydawca.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...