Recenzja książki „Operacja Red Ball Express, t.1” Davida L. Robbinsa

Autor: Marcin "Indiana" Waciński Redaktor: druzila

Dodane: 24-11-2008 15:56 ()


  Książkę „Red Ball Express", którą niedawno przeczytałem, chciałbym polecić nie tylko miłośnikom militariów i ogólnie znawcom drugiej wojny światowej, ale i tym wszystkim, którzy lubią  lektury z szybką wartką akcją.

David L. Robbins opowiada o mało znanym epizodzie zmagań wojennych aliantów w Normandii, jakim była operacja logistyczna określona mianem „Red Ball Ekspress". Do momentu zdobycia portu w Cherbourgu i jego naprawienia po zniszczeniach wojennych, całe zaopatrzenie dla walczących w Normandii wojsk przybywało na plaże, tam gdzie dokonano desantu. Stamtąd kolumny ciężarówek krążące non-stop, prawie zderzak w zderzak, rozwoziły zaopatrzenie trasą w formie pętli na odległą o ponad 500 km linię frontu. Kierowcami, mechanikami i ludźmi z obsługi byli najczęściej amerykańscy Murzyni. Mało kto dziś pamięta, ale przez długi czas z powodu rasizmu i dyskryminującego Czarnych prawodawstwa, szerszy dostęp do armii był im wzbroniony. Służba w jednostkach transportowych armii amerykańskiej, właśnie w trakcie operacji Red Ball Express, była ich chrztem bojowym, który zresztą przeszli bardzo dobrze. Autor opisuje zatem ze szczegółami środowisko kierowców ciężarówek i mechaników, oraz ich konflikty z przełożonymi - białymi. Poznajemy nawet slang, jakim się posługiwali. Aby czytelnik się nie pogubił, nie zabrakło przypisów i objaśnień. Bez trudu orientujemy się w sytuacji na froncie, bo takich informacji tez nie brakuje, a oprócz opisu broni i jej typów, wiele możemy dowiedzieć się np. o tym co jedli żołnierze i jak byli wyekwipowani. W książce nie zabrakło też refleksji na temat ludzkiego losu i okrucieństwa wojny, opisów krwawych walk i umierających rannych. Bohaterów jest kilku: czarnoskóry kierowca, marzący o studiach wyższych Joe Amos Biggs, rabin Ben Kahn, który w mundurze idzie na front, by odnaleźć zaginionego na wojnie syna.  Jest też i Chien Blanc, przedstawiciel związanego z czarnym rynkiem gospodarczego podziemia, który działa w okupowanym Paryżu, czy normandzki hrabia, który usiłuje żyć, jakby okupacja i wojna nie miały miejsca. Ich losy wzajemnie się przeplatają, a autor raz po raz przeskakuje z jednego miejsca akcji w drugie.

Mimo to opowieść nie staje się chaotyczna, natomiast na pewno ciekawsza. Książkę Robbinsa naprawdę warto przeczytać, i to nie tylko, gdy lubi się literaturę wojenną.

Korekta: Elanor

Tytuł: Operacja Red Ball Express t. 1.

Autor: David L. Robbins

Wydawnictwo: Red Horse

Data wydania: czerwiec 2008

Seria: Tajna strEFA

ISBN: 978-83-60504-19-2

Liczba stron: 328

Wymiary: 140 x 205 mm

Okładka: miękka 

 

Dziękujemy Wydawnictwu Red Horse za udostępnienie książki do recenzji.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...