„Ter” tom 2: „Przewodnik” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 19-04-2023 23:55 ()


Drugi tom Ter rzuca nieco więcej światła na tajemniczą postać Mandora i to, skąd ów nieznajomy przybysz pochodzi. Przez jednych traktowany z podejrzliwością, przez drugich nazywany prorokiem, który poprowadzi mieszkańców miasteczka do ich przeznaczenia.

Przewodnik stara się stopniować napięcie i nie odkrywać wszystkich kart od razu. To trudne, wiedząc, że fabuła opiera się na jednym i istotnym zaskoczeniu, którego ujawnienie spowoduje, że pompowany balonik może okazać się niewystarczający. Niemniej efekt zaskoczenia i tak będzie w tym wypadku spory, bo główny twist wydaje się solidnym elementem zmieniającym reguły gry. Nad Mesnil szaleją żywioły, a niedobitki mieszkańców, którym udało się skryć przed kataklizmem, przemierzają teraz podziemne kondygnacje i krypty w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania. To nie tyle poszukiwanie wyjścia z tej patowej sytuacji, ile chęć odkrycia, jakie siły stały za powołaniem do życia ich społeczności. Wynik jest na tyle satysfakcjonujący, by z atencją śledzić losy bohaterów. Tym bardziej że to nie koniec ich kłopotów. Tam, dokąd się udają, żyją ludzie, którzy niekoniecznie muszą być do nich pozytywnie nastawieni.

Historia w Ter nie traci rezonu, jedyni odrobinę spowalnia, aby wszystkie trybiki poukładały się na swoje miejsce. Podobnie jak poprzednio najmocniejszą stroną albumu są rysunki Christophe’a Dubois, pokazujące dychotomię świata rozbitego niejako na dwie połowy. Mroczną, skrytą czeluściach podziemi, i jasną, pokazującą mieszkańców miasta. Nadal mogą podobać się grafiki podkreślające architektoniczną różnorodność, oddzielające z powodzeniem świat zewnętrzny od wewnętrznego. Dubois sprawnie portretuje również emocje bohaterów. Stara się, aby zaskoczenie wynikające z twistu było najbardziej realne i silniej oddziaływało na wyobraźnię czytelnika.

Przewodnik prowadzi nas prostą drogą do odpowiedzi, które, trzeba przyznać jednoznacznie, zapowiadają się ekscytująco. Trzecia część rozwieje już wszelkie wątpliwości, a także doprowadzi do nieuchronnej konfrontacji między frakcjami, które przez lata były od siebie odseparowane. Ewoluowały, przybierały nowe kształty, wytwarzały wewnętrzne społeczności. To wszystko wydaje się pasjonującym science fiction uwodzącym czytelnika. Jedynymi minusem wydaje się sposób, w jaki podano mnóstwo informacji. Zbyt szybko, bo potencjał na rozwój sytuacji wyjściowej, a w konsekwencji ewolucję fabuły był znacznie większy. Jednak autorzy zaplanowali niniejszą historię na trylogie i z oczywistych względów niektóre elementy podane zostały skrótowo. Mimo to Ter jest opowieścią okraszoną wartką akcją i tajemnicą w tle, którą warto poznać oczami enigmatycznego Mandora.

 

Tytuł: Ter tom 2: Przewodnik

 • Scenariusz: Rodolphe
 • Rysunki: Christophe Dubois
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawca: Taurus Media
 • Data wydania: 27.09.2022 r.
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Liczba stron: 64
 • Format: 215x290 mm
 • ISBN: 9788365465733
 • Cena okładkowa: 65 zł

Dziękujemy wydawnictwu Taurus Media za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus