„Na wschód od zachodu. Apokalipsa – rok drugi” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 26-02-2023 23:26 ()


Jonathan Hickman, Nick Dragotta oraz Frank Martin kontynuują swoją epicką, wielowątkową opowieść o świecie po apokalipsie. Przywódcy Siedmiu Narodów Ameryki dalej knują, zawierają sojusze i próbują jakoś przetrwać trudne czasy, a czytelnik musi cały czas uważać, żeby w tych wszystkich wojenno-dyplomatycznych zawiłościach się nie pogubić. Warto jednak cierpliwie śledzić poszczególne wątki, bo opowieść rozwija się coraz ciekawiej.

Unia Stanów Zjednoczonych Ameryki pod przywództwem Antonii LeVay podejmuje bezowocne próby zawarcia sojuszu z Wiecznym Narodem tworzonym przez rdzennych mieszkańców Ameryki, który niedawno po krwawej wojnie podbił Republikę Teksasu. Jej przywódca gubernator Bel Solomon wprawdzie umknął, ale jego sytuacja wydaje się niezwykle trudna. Konfederacja rządzona przez oportunistycznego i cynicznego prezydenta Archibalda Chamberlaina jak zawsze próbuje ugrać jak najwięcej dla siebie, nie oglądając się na innych. W Królestwie Nowego Orleanu swoją grę prowadzi syn władcy. John Freeman próbuje mianowicie podporządkować królestwu pogrążającą się w długach Unię. W Republice Ludowej Ameryki ze stolicą w Nowym Szanghaju od niedawna rządzi natomiast młoda Xiaolian, która przeżywa prawdziwą huśtawkę nastrojów. Z jednej strony niedawno znów spotkała swojego męża – jednego z czterech jeźdźców apokalipsy, Śmierć – i dowiedziała się, że ich syn jednak żyje. Z drugiej zaś ledwo uszła z życiem z zamachu zleconego przez jednego z licznych wrogów Republiki.

Pierwsze skrzypce w tej grze o władzę i przetrwanie chce odgrywać jednak duchowy przywódca Przymierza Świątyni Przesłania – ulegający kolejnym mutacjom prorok Ezra Orion. Pogrążając się coraz bardziej w mistycznym szale, zwołuje siedmiu Wybranych, którzy pod jego przywództwem mają stanowić o przyszłym obliczu świata. Spotkanie nie idzie jednak zgodnie z jego zamierzeniami. Tym razem nieco na drugim planie pozostają z kolei trzej jeźdźcy apokalipsy. Wprawdzie starają się kontynuować swoją misję, ale po konfrontacji z synem Śmierci i Xiaolian muszą dojść do siebie. Tymczasem czwarty z nich – wspomniany powyżej Śmierć – nadal zajmuje się porządkowaniem spraw rodzinnych. Próbuje mianowicie odszukać swojego syna, który ma… zniszczyć Ziemię.

Autorzy wykreowali niesamowicie skomplikowany świat, w którym dzieje się bardzo dużo. Sojusze, konflikty, zdrady, zamachy – prawdziwy zawrót głowy, ale Jonathan Hickman przyzwyczaił już swoich czytelników do tego, że lubi takie skomplikowane układanki. Scenarzysta czuje się w takiej narracji jak ryba w wodzie i doskonale panuje nad poszczególnymi wątkami. Nick Dragotta oraz Frank Martin z kolei niestrudzenie dbają o to, żeby to wszystko wyglądało efektownie. Powołali do życia brutalny, choć kolorowy świat, w którym zaawansowane technologie zostały skontrastowane z pustynnymi krajobrazami. Nadal dużo tu dynamiki, nie brakuje efektownych kompozycji oraz oryginalnych projektów architektonicznych. Podobnie jak w poprzednim tomie możemy podziwiać elegancką, czystą i zdecydowaną kreskę wypełnioną wyrazistymi kolorami. A na deser znów dostajemy sporo graficznych materiałów dodatkowych, dzięki którym możemy podziwiać warsztat rysownika.

Fani ambitnych opowieści rozgrywających się w skrupulatnie skonstruowanym od podstaw i niesamowicie skomplikowanym świecie nadal będą zadowoleni. Autorzy zadbali o to, żeby ta historia była pasjonująca i zaskakująca. Drugi tom zawiera zeszyty 16-29 zatem czeka nas jeszcze jedna odsłona tej liczącej czterdzieści pięć odcinków serii. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i cierpliwie czekać na finał tej mrocznej opowieści o końcu świata.

 

Tytuł:Na wschód od zachodu. Apokalipsa – rok drugi”

 • Scenariusz: Jonathan Hickman
 • Rysunki: Nick Dragotta
 • Kolor: Frank Martin
 • Tłumaczenie: Marek Starosta
 • Wydawca: Mucha Comics
 • Data polskiego wydania: 20.01.2023 r.
 • Wydawca oryginału: Image Comics
 • Objętość: 424 strony
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: twarda
 • Druk: kolorowy
 • ISBN: 978-83-67571-02-9
 • Cena: 199 zł

  Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus