Kartka z kalendarza: 25 lat od fuzji „Batmana” i „Supermana”

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 23-10-2022 12:04 ()


Kiedy w 1990 r. na polskim rynku pojawiły się zagraniczne komiksy, stanowiły dużą atrakcję dla czytelników. Po wydaniu tytułów Marvela, odpowiedzialne za ich polskie wersje wydawnictwo TM-Systemgruppen (później zwane TM-Semic) sięgnęło do świata DC.

W grudniu 1990 r. do kiosków trafiły pierwsze numery „Batmana” i „Supermana”. Wydawane były jako miesięczniki przez najbliższych kilka lat. Dodatkowo pojawiło się kilka „Wydań Specjalnych” z udziałem Mrocznego Rycerza, np. „Batman Powraca” (na podstawie filmu z 1992 r.) czy „Miecz Azraela”, a także jedno z Człowiekiem ze Stali, a mianowicie „Superman dla Ziemi”.
Sprzedaż komiksów z czasem spadała. TM-Semic zamknęło kilka serii. W 1997 r. chcąc zachować dwa tytuły DC, które znajdowały się w ofercie niemalże od początku, zdecydowało się połączyć je w jeden magazyn.

Pierwszy numer wydany pod szyldem „Batman & Superman” ukazał się w październiku 1997 r. Wydawnictwo zachowało wcześniejszą numerację i tak komiks ukazał się z numerem 83. Zeszyt ten, rzecz jasna, przedstawiał kontynuacje epizodów z wcześniejszych numerów obu serii. Od tej pory miesięcznik liczył 68 stron i składał się z osobnych komiksów z udziałem obu postaci. Fani Batmana mogli być szczęśliwi, gdyż ich bohater otrzymał 2/3 objętości magazynu. Ta seria miała mieć przed fuzją większą sprzedaż. Również okładka zawsze należała do tej postaci, choć pojawiały się na niej, nie zawsze dla jasności, miniaturki okładek komiksów z Supermanem.

Stan, w którym obaj bohaterowie dzielili jeden miesięcznik, trwał niewiele ponad rok, bo ostatni numer "Batmana & Supermana" ukazał się już w grudniu 1998 r. Był to numer 97. Szkoda, że nie doczekaliśmy się okrągłego numeru setnego. Ciekawe, co by zawierał.


comments powered by Disqus