30 lat od pojawienia się pierwszych numerów „Batmana” i „Supermana”

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 01-12-2020 20:54 ()


Pod koniec roku 1990 na rynku pojawiły się pierwsze numery serii przedstawiających przygody dwóch czołowych bohaterów Uniwersum DC: Batmana i Supermana. Za publikacje te odpowiedzialne było wydawnictwo TM-Systemgruppen (późniejsze TM-Semic). Na początek w ramach miesięcznika „Superman” polscy czytelnicy mogli poznać historię „Człowiek ze Stali” autorstwa Johna Byrne'a. Kontynuowana była w kolejnych numerach. Komiks ten został po latach ponownie wydany po polsku w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC. W pierwszym numerze „Batmana” czytelnicy mogli poznać komiksową adaptację filmu Tima Burtona. Co ciekawe, komiks ten liczył 68 stron, o 16 więcej od przeciętnego miesięcznika z lat 90.

Obie serie wydawane były jeszcze kilka lat. W międzyczasie wydawnictwo próbowało zainteresować czytelników jeszcze jednym tytułem ze stajni DC, a mianowicie „Green Lanternem”. Seria ta nie spotkała się jednak z równym zainteresowaniem czytelników i zakończyła się na 10. numerze.

W roku 1997 ze względu na słabnące zainteresowanie komiksami zdecydowano się połączyć miesięczniki „Batman” i „Superman” w jeden. Jego większość stanowiły przygody obrońcy Gotham. Fani Człowieka ze stali otrzymywali od teraz dużo mniej stron z przygodami ulubionej postaci. Sytuacja ta utrzymała się trochę ponad rok i tak w grudniu 1998 roku do kiosków trafił ostatni numer miesięcznika „Batman & Superman”. Również w tym miesiącu TM-Semic zamknęło serię „Spider-Man”, najdłużej ukazujący się tytuł tego wydawcy. Ta seria liczyła wtedy 102 numery.

Postacie Batmana i Supermana nie zniknęły z polskiego rynku, a ich perypetie publikowane są do tej pory. Jednak wszystko na poważnie zaczęło się 30 lat temu w roku 1990.

Galeria


comments powered by Disqus