„Diabełki” tom 2: „Sama radość!” - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Motyl

Dodane: 04-08-2022 23:58 ()


Lato nie daje o sobie zapomnieć, ale nieubłaganie kończy się wakacyjny czas. To oznacza jedno: powrót do szkoły. „Powrót do szkoły po wakacjach jest jak jedzenie szpinaku po nutelli”. Z pewnością większość dzieci (przynajmniej w wieku szkolnym) podpisze się pod słowami Tomka, bohatera jednej z najpopularniejszych we Francji serii komiksowych dla dzieci Diabełki, której drugi tom niedawno ukazał się nakładem Egmontu. Po Zabawie nie z tej ziemi czas na Samą radość!

Aby zbytnio nie zdradzać wszystkiego i tym samym nie psuć zabawę innym, powiem krótko, fabularnie i nastrojowo, Sama radość to płynny ciąg dalszy tego, z czym mieliśmy do czynienia w trakcie czytania Zabawy nie z tej ziemi. Jednak, oprócz klasycznej rozgrywki Nina kontra Tomek, w której wszelkie chwyty są dozwolone, w najnowszej odsłonie Diabełków będziemy świadkami m.in. dążeń rodzeństwa do przejęcia władzy w domu, pierwszego zauroczenia Niny czy wakacyjnej eskapady tytułowych rozrabiaków na kemping. Razem przyjrzymy się również origin story Komar-Mana i jego pierwszym misjom oraz dowiemy się, kto cieszy się z powrotu do szkoły naszego łobuzerskiego rodzeństwa. A każda zamieszczona w tym zbiorczym tomie historyjka, przepełniona jest jak zwykle humorem okraszonym nutką satyry - czyli tym wszystkim, za co fani pokochali serię Olivera Dutto.

Choć drugi tom jest ciut mniej zabawny niż poprzedni, to jednak stanowi nadal świetną lekturę na odprężenie. Czytanie go było w sumie samą radością. Kto ma rodzeństwo w pełni doceni kunszt Dutto w wyłuskiwaniu wszystkich tych zabawnych niuansów między rodzeństwem. Ja doceniam w pełni.

Z rzeczy technicznych: Na drugi tom zbiorczego wydania Diabełków składają się kolejne trzy albumy tej serii: Uwaga, głupawy brat, Sama radość, Siostra na sprzedaż. Podobnie jak w pierwszym tomie, mamy miękką okładkę oraz luźne, praktycznie jednostronicowe opowiastki z paskowym, klasycznym układem graficznym, krążące wokół przygód tytułowej parki.

Podsumowując, Diabełki nadal trzymają poziom. Dutto bawi i uczy małych oraz dużych na swój indywidualny i komiksowy sposób. Przy czym robi to naprawdę celnie. Dlatego z niecierpliwością czekam na zapowiedziany już kolejny tom. Oby pojawił się jak najszybciej.

 

Tytuł: Diabełki tom 2: Sama radość!

  • Scenariusz: Olivier Dutto
  • Rysunki: Olivier Dutto
  • Przekład: Maria Mosiewicz
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Wydawca: Egmont
  • Data premiery: 27.07.2022 r.
  • Objętość: 144 strony
  • Format: 167x255
  • ISBN: 978-83-281-5521-3
  • Cena: 39,99 zł 

  Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus