„Pacjent” - recenzja

Autor: Damian Maksymowicz Redaktor: Motyl

Dodane: 08-01-2022 22:48 ()


Komiks Dni, których nie znamy Timothé Le Bouchera okazał się prawdziwym hitem, jednym z najlepszych albumów wydanych w Polsce w 2020 roku. Pod koniec minionego roku wydawnictwo Non Stop Comics sięgnęło po kolejny komiks francuskiego autora. 

Pacjent to rasowy thriller psychologiczny z całym dobrodziejstwem gatunkowego  inwentarza. Choć nie znajdziemy tu wątków nadnaturalnych, to Le Boucher ponownie zanurza się w ludzką psychikę i efekty traumy. Tytułowy bohater to dziecko w ciele młodego mężczyzny. Pierre przez sześć lat przebywał w śpiączce po tym, jak cudem przeżył masakrę, do jakiej doszło w jego domu. Zajmuje się nim młoda psycholożka doktor Anna, a ich relacja zdaje się nie mieć podłoża wyłącznie zawodowego. Ową nieoczywistość autor znakomicie przedstawia w niemych kadrach, gdzie drobne gesty i mimika postaci mówią więcej niż tysiąc słów. 

Choć jeden duży fabularny twist jest przewidywalny, to Le Boucher igra sobie z oczekiwaniami czytelnika, celowo wprowadza w błąd i zostawia nas z miejscem na własną analizę. Fenomenalnie nakreślone relacje międzyludzkie oraz silne, niełatwe emocje, jakie wylewają się ze stron Pacjenta, czynią z niego komiks, którego nie jesteśmy wyłącznie biernym odbiorcą. To w naszych rękach zostaje złożona ostateczna decyzja, co jest prawdą, a co fikcją.

Graficznie jest niemal tak samo jak w Dniach, których nie znamy, delikatna kreska, bez przepychu, z małą ilością czerni i stonowana paleta barw. I podobnie jak tam, tak i tutaj pasuje to do charakteru opowiadanej historii. Dostajemy za to więcej cieni i wspomnianego już przeze mnie opowiadania obrazem.

Pacjent to powieść graficzna, od której trudno się oderwać i tak, jest to ścisła topka 2021 roku. Porównując oba tytuły Le Bouchera, wyżej stawiam Dni..., które silniej oddziaływały na moje emocje. Pacjent też to robi, choć w inny sposób, jest mniej prostolinijny i manipuluje czytelnikiem. Oba tytuły łączy to, że zostają one w głowie odbiorcy na długo po skończonej lekturze. Życzyłbym sobie, by Non Stop Comics wydało w tym roku kolejne dzieło Le Bouchera. Znacznie ułatwiłoby mi to stworzenie top listy za 2022 rok.

 

Tytuł: Pacjent

  • Scenariusz: Timothé Le Boucher
  • Rysunki: Timothé Le Boucher
  • Tłumaczenie: Aleksander Donakowski
  • Premiera: 17.11.2021 r.
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 296
  • Format: 195x265
  • ISBN: 978-83-8230-154-0
  • Cena: 79,99 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


comments powered by Disqus