„Pikapidula” tom 2: „Jupijajej” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 10-12-2021 07:02 ()


Na drugi tom opowieści o obdarzonej niezwykłą wyobraźnią dziewczynce trzeba było czekać aż cztery lata. Tym razem Pikapidula spędza swoje wakacje na Dzikim Zachodzie. No, może nie do końca był to Dziki Zachód, ale pamiętamy przecież, że dziewczynka ma niezwykłą wyobraźnię i dzięki niej może być wszędzie tam, gdzie tylko zechce. Kiedy zatem okazało się, że z powodu remontu domu musi spędzić wakacje na wsi u swoich dziadków, nic nie zapowiadało emocjonujących przygód. Wręcz przeciwnie, zanosiło się na ogromną nudę. Na szczęście dziadek Pikapiduli również ma smykałkę do wymyślania ciekawych przygód. Ze swojego gospodarstwa zrobił prawdziwe ranczo i zapewnił wnuczce niezapomniane wakacje. Było ujeżdżanie koni, poszukiwanie złota w pobliskiej rzeczce, poszukiwanie groźnego złoczyńcy, walka z grzechotnikiem, niewola u Indian i wiele innych zwariowanych przygód.
 
Tym razem Agnieszka Surma zamiast krótkich historyjek, oferuje jedną długą opowieść. Komiks wypełniają niezwykłe przygody ujawniające potęgę wyobraźni małej dziewczynki. W poprzednim tomie w pirackich podróżach towarzyszyli jej rodzice [ewentualny link do recenzji poprzedniego tomu], a teraz na scenę wkraczają babcia i dziadek. I trzeba przyznać, że radzą sobie równie dobrze. A może nawet lepiej, bo w końcu nie każdy rodzic może zaprosić swoje dzieci na prawdziwe ranczo. Wszystko znów zostało przedstawione w dopasowanych do dziecięcej wrażliwości, prostych i czytelnych grafikach. Cartoonowy efekt wzmacnia przyjemna dla oka, pastelowa kolorystyka. Całość wygląda bardzo efektownie.
 
Siłą komiksu bez w wątpienia pozostaje niezwykła wyobraźnia autorki oraz umiejętność wykorzystania własnych doświadczeń i zainteresowań w procesie tworzenia opowieści. Dzięki temu lektura znów może być nie tylko czystą przyjemnością, ale także źródłem wielu pomysłów na udane zabawy podczas wakacji. Nie trzeba bowiem udawać się do odległych miejsc, by przeżyć wspaniałe przygody. Można przecież miło spędzić czas w pozornie mniej atrakcyjnych miejscach. Szczególnie jeśli czekają tam obdarzeni wspaniałą wyobraźnią dziadkowie.

 

Tytuł: „Pikapidula” tom 2: „Jupijajej”

  • Scenariusz: Agnieszka Surma, Przemysław Surma
  • Rysunki: Agnieszka Surma
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 10.11.2021 r.
  • Objętość: 48 stron
  • Format: 165x255
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus