„Czwórka z Baker Street” tom 6: „Człowiek ze Scotland Yardu” - recenzja

Autor: Piotr Żniwiarz Redaktor: Motyl

Dodane: 04-04-2021 23:52 ()


Brak profesora Moriarty’ego nie sprawił, że Sherlock i jego młodzi pomocnicy mogą spać spokojnie. Spuścizna Napoleona zbrodni ma się dobrze, a jego poplecznicy nie zamierzają tak łatwo odpuścić sławnemu lokatorowi Baker Street 221B i oddać zdobytej dotąd władzy.

Holmes wciąż dyryguje Partyzantami z ukrycia, prowadząc wojenkę z siłami zła w osobach nadkomisarza Blackstone’a, pragnącego wywabić słynnego detektywa z ukrycia, a także prawą rękę Moriarty’ego, czyli pułkownika Morana. Linia frontu przebiega w najbiedniejszych dzielnicach Londynu, a na jej czoło wysunęła się trójka młodocianych bohaterów: Billy, Charlie i Czarny Tom. Sytuacja zagęszcza się, gdy Blackstone dochodzi do wniosku, że wykorzysta wszelkie nadarzające się środki, aby sprowokować Sherlocka do opuszczenia kryjówki. A oznacza to tyle, że w Londynie rozpoczyna się obława na pomocników detektywa, a ich życie staje się zagrożone. Nerwy bowiem puszczają nadkomisarzowi i nie zamierza się on już patyczkować z przebojowymi dzieciakami i ściąga do Zaułka Śmierci ciężką artylerię.

Sherlock Holmes rozgrywa emocjonującą partię ze swoimi przeciwnikami, w sposób karygodny wykorzystując młodocianych pomocników. To oni narażają swoją skórę, chroniąc detektywa. Stają się narzędziem w rękach genialnego stratega, aby zdemaskować prawdziwego zbrodniarza tej intrygi. Nie jest im dane normalne dzieciństwo, wciąż tylko uczestniczą w gonitwach ciemnymi zaułkami Londynu lub po dachach lokalnych budowli. W niniejszym tomie dochodzi też powoli do ewolucji postaw bohaterów, gdyż zaczyna się zmieniać ich percepcja względem swojego wielkiego idola. Sherlock przestaje być wzorem do naśladowania, a poświęcenie jednego z bohaterów z pewnością odbije się mocno na jego psychice i wcześniej czy później poróżni z genialnym detektywem. W końcu zatem doczekaliśmy się nie tylko dramatycznej akcji, ale też zmian w charakterach bohaterów. Paczka Partyzantów trzyma się cały czas razem, ale na tej przyjaźni zaczynają pojawiać się pierwsze rysy. A nie jest to jeszcze finałowa rozgrywka, bo Sherlock wygrał tylko pomniejszą potyczkę. Przeciwnik wciąż nie jest pokonany, a kolejny tom na pewno przyniesie rywalizację na wyższy etap.  

David Etien nie szczędzi nam kadrów wypełnionych dynamiczną akcją, pełnych ekspresyjnych wyrazów twarzy bohaterów oraz ujęć wiktoriańskiego Londynu. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii mamy do czynienia z manierą realistyczną, a rysownik z dbałością zapełnia detalami drugi plan kadrów. Innymi słowy, za fabułą idzie również graficzna strona albumu.

To jeszcze nie koniec emocji, a następny tom może okazać się przełomowy dla Partyzantów z Baker Street, bo przestali być już anonimowymi dzieciakami pałętającymi się w dzielnicach biedy, a stali się gwardią Sherlocka. Otwarty konflikt wkracza więc w fazę wojny partyzanckiej.

 

Tytuł:  „Czwórka z Baker Street” tom 6: „Człowiek ze Scotland Yardu”

 • Scenariusz: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand
 • Rysunek: David Etien
 • Tłumaczenie: Ernest Kacperski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Data wydania: 14.10.2020 r.
 • Liczba stron: 56
 • Format: 215x290 mm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Wydanie: I
 • Cena: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus