„Amazing Spider-Man. Globalna sieć” tom 7: „Upadek imperium” - recenzja

Autor: Marcin Chudoba Redaktor: Motyl

Dodane: 21-08-2020 22:38 ()


Wykorzystanie webware produkowanego przez Parker Industries do powstrzymania zarazy oraz sfinansowanie wojny w Symkarii sprawiły, że imperium Petera niczym domek z kart zaczęło niebezpiecznie chylić się ku upadkowi. Jednak gniew zwykłych ludzi jest najmniejszym problemem, którym w tym momencie powinien przejmować się Spider-Man. Okazuje się, że przewodniczący Hydrze Kapitan Ameryka zlecił Doktorowi Octopusowi zniszczenie Parker Industries.

Trzy pierwsze rozdziały najnowszego tomu przygód Człowieka-Pajaka są tie-inami do Tajnego Imperium. Ponieważ amerykański rynek komiksowych rządzi się swoimi prawami, osoby nieprzepadające za crossoverami będą musiały przymknąć na nie oko. Właściwie nie wnoszą one niczego szczególnego do jednego z najlepszych marvelowskich eventów ostatnich lat, aczkolwiek miło zobaczyć, że Steve Rogers traktuje korporację Petera jako instytucję mogącą stanowić dla niego zagrożenie. Przecież w innym przypadku nawet nie zawracałby sobie nią głowy, prawda? Oczywiście nie brakuje w tym wszystkim prywatnych animozji i chęci zemsty, wszak Doktor Octopus uważa się za lepszą wersję naszego herosa oraz za prawdziwego twórcę wszystkich gadżetów wyprodukowanych w Parker Industries.

Kolejny z zeszytów zamieszczonych w recenzowanym tomie opowiada historię Normana Osborna pragnącego ponownie stać się Zielonym Goblinem. Ponieważ na skutek działań Petera żadne środki w tym nie pomagają, nasz arcyłotr decyduje się na bardzo niecodzienną terapię. Jest to niezwykle ciekawy rozdział, ponieważ Dan Slott całkowicie koncentruje się na postaci Osborna. Osoby pragnące opowieści poświęconych przeciwnikom Spider-Mana z pewnością będą zadowolone z jego lektury.

Publikację zamykają trzy rozdziały, które w Stanach Zjednoczonych wydano w ramach Marvel Legacy (restart serii komiksowych po wydarzeniach z Tajnego Imperium i Pokoleń), zakładającego m.in. powrót starych, lubianych herosów w ich klasycznych interpretacjach. Peter Parker nie ma pracy, mieszka u swojej nowej dziewczyny, Mockingbird, i za wszelką cenę stara się unikać odpowiedzialności, która spadła na niego po likwidacji Parker Industries, spędzając lwią cześć swojego czasu jako Spider-Man. Niestety w dorosłym życiu nie można zbyt długo ignorować problemów, dlatego konfrontacja z bolesną rzeczywistością jest nieunikniona. Slott powraca tym samym do niemal klasycznego wizerunku Człowieka-Pająka. Większość czytelników z pewnością odczuje w tym momencie ulgę, koniec z fabułami na miarę Iron Mana.

Tymczasem okładka kolejnego tomu umieszczona w zapowiedziach zwiastuje powrót Venoma. Czy tym razem scenarzyście udało się stworzyć solidną historię z kolejnym z klasycznych wrogów Petra Parkera? Dowiemy się już niebawem.

 

Tytuł: Amazing Spider-Man. Globalna sieć tom 7: Upadek imperium

 • Scenariusz: Dan Slott, Christos Gage
 • Rysunki: Stuart Immonen, Greg Smallwood
 • Przekład: Bartosz Czartoryski 
 • Wydawnictwo: Egmont Polska
 • Data publikacji: 15.07.2020 r.
 • Liczba stron: 160
 • Format: 167 x 255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-281-9657-5
 • Cena: 49,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus