Maciej Parowski nie żyje

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 03-06-2019 16:17 ()


Z ogromną przykrością informujemy o niepowetowanej stracie dla polskiego środowiska twórców i wielbicieli fantastyki (a w gruncie rzeczy kultury popularnej w ogóle), tj. odejściu Macieja Parowskiego. Jako wieloletni szef działu literatury polskiej miesięcznika „Fantastyka” (do czerwca 1990 znanego jako „Nowa Fantastyka”), a czasem także jego redaktor naczelny odegrał on nieocenioną rolę w rozwoju i popularyzacji tego gatunku na polskim gruncie.

Nie tylko zresztą jako redaktor i felietonista (vide zbiory tekstów takie jak m.in. „Czas Fantastyki”), ale też autor docenionych przez czytelników powieści – „Twarzą ku ziemi” i „Burza”. W swoim dorobku miał ponadto scenariusze do takich komiksowych przedsięwzięć jak „Funky Koval” (wspólnie z Jackiem Rodkiem), „Naród wybrany” oraz komiksowa adaptacja „Wiedźmina”. Ponadto to jemu zawdzięczamy debiut takich twórców jak m.in. Jacek Dukaj i Andrzej Sapkowski. Ogromnie kompetentny. Jako częsty gość konwentów słynął z przystępności i zawsze chętnie podejmował rozmowę.

W grudniu ubiegłego roku skończył 72 lata. Odszedł zdecydowanie za szybko. Nie pozostaje nam nic innego jak powtórzyć za redakcją „Nowej Fantastyki” (to właśnie jej przedstawiciele poinformowali o śmierci Macieja), że będzie nam go bardzo, bardzo brakowało…


comments powered by Disqus