Mercedes Lackey „Intrygi. Kroniki Kolegium” księga II - recenzja

Autor: Agnieszka Krzyżewska Redaktor: Motyl

Dodane: 02-11-2018 15:06 ()


Mercedes Lackey to autorka 13 cykli powieściowych rozgrywających się w świecie Heroldów z Valdemaru. Jedym z takich cykli jest seria „Kroniki Kolegium”, której bohaterem jest Mags – Adept o niezwykle silnym Darze Myślmowy.

W pierwszym tomie po tym, jak Mags zostaje Wybrany przez Towarzysza Dallena, główny bohater jest nieco wycofany i przytłoczony nauką się w Kolegium Heroldów. Z trudem zdobywa przyjaciół i jako były niewolnik wychowany w kopalni, próbuje zrozumieć nieznany mu świat relacji międzyludzkich oraz zwyczajów królestwa. Okazuje się, że chłopak potrafi świetnie wtopić się w tłum i jednocześnie doskonale wszystko obserwować, co czyni z niego idealny materiał na szpiega Valdemaru.

W drugim tomie, jak sam tytuł wskazuje, rozpoczną się intrygi. Przede wszystkim Mags otrzyma swoje pierwsze samodzielne zadanie szpiegowskie, wymagające sprytu i sztuki improwizacji. Kolejnym bardzo istotnym wątkiem będzie dalsze poszukiwanie informacji o rodzicach chłopca, z czym związana jest pewna przepowiednia oraz fakt, że Mags został rozpoznany przez cudzoziemską delegację w poprzedniej części cyklu. Pomniejsze intrygi będą dotyczyły rozpoczynających się rozgrywek sportowych w kirballu oraz przyjaciół Magsa – Leny i Beara. Oboje będą mieli sporo rodzinnych problemów, a przyjaźń całej trójki zostanie wystawiona na ciężką próbę. No i wreszcie jedną z głównych osi fabuły będą niedokończone w pierwszym tomie wątki związane z cudzoziemcami.  

W porównaniu z „księgą I: Początek”, gdzie spora część rozgrywała się w umyśle Magsa próbującego zrozumieć otaczający go świat oraz odnaleźć się w nowej sytuacji, w drugim tomie akcja mocno przyspiesza, a wydarzenia bardzo szybko następują po sobie, przeskakując z jednego wątku na drugi. Oprócz fascynujących przygód mamy szereg nowych dla Magsa emocji, typowych dla wieku dorastania – zakochanie, złość, brawura, zwątpienie, kwestionowanie autorytetów itp. Sam bohater przechodzi sporą zmianę osobowości, nawiązuje nowe przyjaźnie i staje przed różnymi wyzwaniami.

Drugą ważną postacią powieści jest Dallen – Towarzysz Magsa. Dla ludzi, którzy nic nie wiedzą o Valdemarze i Heroldach, jest on zwykłym białym rumakiem, jednak dla mieszkańców Królestwa jest on istotą rozumną obdarzoną niezwykłymi mocami i to u niego dorośli najpierw upewniają się, że Mags ma zgodę na wykonanie pewnych zadań. Dallen ma poczuciem humoru oraz ciętą ripostą, co prowadzi do wielu zabawnych dialogów. Spośród Towarzyszy znanych z innych cykli powieściowych Mercedes Lackey, Dallen jest najbardziej skory do psot i figli oraz najmniej poważny w dobrym tego słowa znaczeniu.

Podsumowując, według mnie drugi tom jest znacznie lepszy od pierwszego. Dzięki temu, że Mags pozbywa się pewnych ograniczeń oraz sporo już wie, autorka może rozwinąć skrzydła i zrobić z niego dobrze skonstruowanego bohatera, którego stawia przed różnymi trudnymi wyzwaniami i wyborami. Poszerza się spektrum emocji postaci, możliwe są też interakcje z wieloma innymi osobami. Same intrygi okazują się bardzo ciekawe i trzymające w napięciu do ostatniej chwili. Powieść czyta się szybko i bardzo przyjemnie.

 

Tytuł: „Intrygi. Kroniki Kolegium” księga II

  • Autor: Mercedes Lackey
  • Format: 140 x 205 mm
  • Stron: 326
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Tłumaczenie: Joanna Szczepańska
  • Wydanie: wyd. 1
  • ISBN: 9788381164085
  • Premiera: 27.08.2018 r.
  • Cena: 36,90 zł

 Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus