Urodziny Papcia Chmiela!

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 07-06-2018 06:48 ()


Henryka Jerzego Chmielewskiego alias Papcia Chmiela nie trzeba zapewne przedstawiać nie tylko zagorzałym wielbicielom komiksów. Należy on bowiem do nielicznego grona polskich twórców tego medium, który trwale zaistniał w świadomości społecznej także poza środowiskiem stricte komiksowym. Tym bardziej miło poinformować, że dziś „ojciec” najsłynniejszego zastępu w dziejach Związku Harcerstwa Polskiego obchodzi bagatela 95 urodziny!

Przypomnijmy, że Papcio Chmiel, rodowity warszawiak, przyszedł na świat 7 czerwca 1923 roku. Jako młodzieniec udzielał się w ramach struktur Armii Krajowej, biorąc udział w Powstaniu Warszawskim. W trakcie służby wojskowej (już po zakończeniu działań wojennych) został przydzielony do plastycznej aranżacji pułkowej gazetki, gdzie dał się poznać jako uzdolniony twórca. Z czasem (tj. w roku 1947) zasilił skład „Nowego Świata Przygód”, który po połączeniu z harcerską gazetą „Na Tropie”, przeobraził się w legendarny dla wielu „Świat Młodych”. To właśnie na łamach tej zasłużonej dla rozwoju rodzimego komiksu gazety 22 października 1957 r. debiutowali Tytus, Romek i A’Tomek, którzy z miejsca stali się ulubieńcami czytelników.

Zawrotna kariera „Dynamicznego Tercetu” trwa do dziś, „książeczki” z ich udziałem wciąż są wznawiane, a sam Papcio tworzy kolejne albumy, w których Tytus i spółka konfrontują się m.in. z Krzyżakami oraz uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących odrodzeniu Rzeczypospolitej w 1918 r. Mistrz zwykł też bywać na kolejnych edycjach Festiwalu Komiksu Historycznego, a swoje wspomnienia zawarł m.in. w „Żywocie człeka zmałpionego”. Nie nadużywając emfazy, Szacownemu Jubilatowi wypada życzyć wszelkiej Najlepszości i żywotności niezgorszej niż dotychczas. Sto lat to ewidentnie za mało!


comments powered by Disqus