„Pierwszy śnieg" - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 18-10-2017 23:01 ()


Skandynawskie kryminały od lat cieszą się zasłużoną estymą i ogromną popularnością, przeliczaną na miliony sprzedanych egzemplarzy. Nie zawsze jednak to, co fascynuje na papierze, można z powodzeniem przenieść na filmowy ekran. Poprzeczka na pewno była powieszona wysoko, tym bardziej że za ekranizację powieści Jo Nesbø wziął się Tomas Alfredson – reżyser kapitalnego Szpiega.

Zadaniu podołał połowicznie, bo Pierwszy śnieg nie jest w pełni udanym filmem, ale też nie należy go od razu skreślać. Historia mężczyzny mordującego w bestialski sposób kobiety, pozostawiającego na miejscu zbrodni rozpoznawalny ślad w postaci ulepionego bałwana oraz tropiącego go gliniarza z bagażem doświadczenia i problemów ogląda się z lekkim zaciekawieniem. Atencji widza nie przykuwa jednak rozwój fabuły czy ilość wątków pobocznych nadźganych dla uatrakcyjnienia filmowego obrazu. Szału nie wywołują również aktorzy z Michaelem Fassbenderem na czele, który wprawdzie jako skacowany, rozbity i nieco oschły policjant uprawdopodobnia wizerunek swojej postaci, ale czyni to bez jakiegokolwiek wysiłku i zaangażowania. Całkowicie zawodzi z kolei Rebecca Ferguson, która wypada tu jak dziewczyna z sąsiedztwa, a nie policjantka z krwi i kości, a jej kreacja wygląda, jakby została przeniesiona z innej produkcji. O wiele lepiej prezentuje się główny szwarccharakter, który wtapia się w tło niegościnnej i surowej Norwegii, przy tym udanie kreując naznaczonego traumą szaleńca.

Alfredson ma jednak instynkt w prowadzeniu kryminalnej intrygi, której elementy tworzą swoiste puzzle. I za to chwała mu, gdy aktorzy jedynie poprawnie odgrywają swoje role, to atmosfera norweskiego chłodu plus zapierające dech w piersiach krajobrazy – kolokwialnie mówiąc – robią robotę i sprawiają, że widz z niebywałą uwagą śledzi kolejne etapy dochodzenia. Reżyser za pomocą ujęć i nieśpiesznego tempa akcji buduje napięcie. Oddaje też z powodzeniem nastrój wyalienowanego i hermetycznego społeczeństwa, mając na oku bohatera pobitego i złamanego, który musi się podnieść po porażce i udowodnić swoją wyższość nad oprawcą.

Pierwszy śnieg nie jest z pewnością filmem doskonałym, ale spełnia pokładaną w nim funkcję. Zapewnia widzowi niewielki dreszcz emocji i buduje napięcie poprzez ilustrację surowego klimatu skandynawskiego odludzia. Zabrakło tu trochę większego zaangażowania aktorów, zagrania z większym pazurem, może wtedy obraz pretendowałby do miana bardziej przejmującego, a nie tylko poprawnego kryminału. Na jesienne wieczory może zaciekawić niewybrednych sympatyków tego gatunku.

Ocena: 5/10

Tytuł: „Pierwszy śnieg"

Reżyseria: Tomas Alfredson

Scenariusz: Søren Sveistrup, Hossein Amini, Peter Straughan

Obsada:

  • Michael Fassbender
  • Rebecca Ferguson
  • Charlotte Gainsbourg
  • Val Kilmer
  • J.K. Simmons
  • James D'Arcy
  • Chloë Sevigny
  • Jamie Clayton

Muzyka: Marco Beltrami

Zdjęcia: Dion Beebe

Montaż: Claire Simpson

Scenografia: Maria Djurkovic

Czas trwania: 120 minut

Dziękujemy Cinema City za udostępnienie filmu do recenzji.


comments powered by Disqus