„Żabka i Baba Jaga”- recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 27-06-2017 23:53 ()


Wydawnictwo Edu Art Media nie poprzestaje w staraniach popularyzacji dokonań lokalnych twórców komiksowych. Jest również otwarte na nowe projekty, a jednym z nich bez wątpienia jest delikatny flirt z tytułami dziecięcymi, co w niedalekiej przyszłości powinno zaowocować szeregiem pozycji skierowanych do najmłodszego czytelnika.

Na pierwszy ogień wybrano tytuł ze sprawdzoną tematyką, czyli bajką Żabka i Baba Jaga. Za książeczkę dla dzieci odpowiadają Anna Franek – scenariusz – oraz Wojciech Olszówka – ilustracje. Dla Olszówki nie jest to pierwszy tytuł ze stajni pomorskiej oficyny (Wieża Eldazara), ale wszystko wskazuje na to, że jak dotąd najbardziej udany. Autor słynący z charakterystycznych grafik, nawiązujących bardzo do stylu nieodżałowanego Janusza Christy, wciąż ulepsza swój warsztat. I nie ma tu mowy o żadnym kopiowaniu słynnego mistrza, a o autonomicznym wyrazistym stylu, który w pozycji dla dziecięcego odbiorcy sprawdza się wręcz idealnie. Autor dba o szczegółowość rysunków, które z powodzeniem zdałyby też egzamin na polu animacyjnym. Jednym słowem – grafiki w książeczce cieszą oko i powinny przypaść do gustu najmłodszym czytelnikom.    

Z kolei Anna Franek zaproponowała zwięzłą, acz niezwykle uroczą przypowiastkę o dobrodusznej i towarzyskiej Żabce – koneserce fantazyjnych kapeluszy – oraz jej sąsiadce, zawistnej i złowieszczej Babie Jadze. Życzliwość i otwartość pierwszej jest solą w oku tej drugiej. Często bywa tak, że osoby wyalienowane, same spychające się na margines, nie potrafią dostrzegać uroków życia, wszędzie szukając tylko negatywnych bodźców, a przy tym zazdroszcząc tym, którym się powodzi. Wtedy też życzą im wszystkiego, co najgorsze, a jak wiadomo, zło zawsze powraca ze zdwojoną siłą do tych, którzy potrafią jedynie złorzeczyć. U Franek jest podobnie, ale autorka za pomocą kwiecistego języka w obrazowy i sprawny sposób opisuje spotkanie rzeczonych bohaterek, a przy tym przemyca dyskretnie satysfakcjonującą puentę pozbawioną nachalnego moralizatorstwa. W tok opowieści udanie wpisują się estetyczne i barwne rysunki Olszówki.

Pewną ciekawostką dotyczącą niniejszej pozycji jest fakt, że jej bohaterowie zadebiutowali nie tylko na łamach publikacji wydanej przez Edu Art Media, ale również w formie przedstawienia. Jak widać, historia okazała się na tyle nośna, że z powodzeniem wyszła poza ramy standardowej książkowej bajki. Nie pozostaje nic innego jak tylko wypatrywać kolejnych projektów duetu twórców, a także nowych komiksów dziecięcych sygnowanej logo pomorskiej oficyny. Żabka i Baba Jaga to pozycja, którą warto polecić rodzicom i ich pociechom.

 

Tytuł:Żabka i Baba Jaga

  • Scenariusz: Anna Franek
  • Rysunki: Wojciech Olszówka
  • Wydawca: Edu Art Media
  • Data premiery: 06.2017 r. 
  • Oprawa: miękka 
  • Format: 14 x 14 cm
  • Papier: kreda
  • Druk: kolor
  • Liczba stron: 28
  • Cena: 8 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Edu Art Media za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus